OMRON zapowiada wprowadzenie nowej rodziny produktów z serii SCARA i4

Odznaczający się najwyższej klasy szybkością i precyzją działania produkt z linii SCARA został zaprojektowany w celu łatwej integracji z linią produkcyjną oraz posiada funkcje konserwacji predykcyjnej.

Firma OMRON Corporation, światowy lider w technologii automatyki, zapowiedziała na targach Automatica, wiodącej wystawie inteligentnej automatyki i robotyki, wprowadzenie nowej linii robotów SCARA, która może pochwalić się smukłą konstrukcją i ulepszonym działaniem. Ta nowa generacja robotów SCARA, która otrzymała oznaczenie “i4”, umożliwi zaoszczędzenie przestrzeni podczas instalacji oraz łatwiejszą konfigurację przy integracji z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Roboty i4 są szybkie, powtarzalne, łatwe w obsłudze i elastyczne – mogą być wykorzystane w wielu konfiguracjach i aplikacjach.

Rodzina robotów i4 z serii SCARA firmy OMRON

Producenci na całym świecie stawiają obecnie czoła poważnym wyzwaniom musząc wytwarzać wysoce zróżnicowane produkty przy niskim wolumenie produkcji (ang. high mix / low volume production), skracając czasy życia produktów oraz borykając się z problemami braku wykwalifikowanych pracowników. A zatem firmy produkcyjne muszą zachować elastyczność – dokonywać szybkich zmian na liniach produkcyjnych, aby dostosowywać je do wytwarzania wymaganych przez klientów produktów. Ponadto firmy borykają się z problemami nagłych przestojów oraz muszą w stopniu większym niż kiedykolwiek spełniać wymagania wysokiej dokładności i szybkości procesów montażu.

Aby stawiać czoła tym wyzwaniom linia robotów i4 posiada lepszą komunikację za pomocą protokołu EtherCAT, umożliwiającą synchronizację pomiędzy innymi urządzeniami automatyki. Ułatwia to zaawansowany montaż oraz realizację takich procesów wkładania i montowania, które wymagają zarówno wysokiej dokładności i wydajności, jak i zapewnionej kontroli jakości, zintegrowanej z wizją maszynową.

Ponadto roboty z serii i4 wizualizują dane robocze i nadzorują swój status za pomocą pierwszych na świecie wbudowanych sygnałów dla konserwacji zapobiegawczej, umożliwiając użytkownikom ograniczanie nieplanowanych przestojów. Zgodnie z misją firmy OMRON wprowadzania innowacji na podstawie potrzeb społecznych, cechy robotów i4 umożliwiają nowej linii SCARA spełnianie wymagań masowego dostosowywania się producentów do potrzeb klientów, pozwalając firmom na wytwarzanie wysoce zróżnicowanych produktów przy niskim wolumenie produkcji, aby oferować szerszy asortyment towarów dla ludzi.

Główne cechy robotów serii i4

1. Szybka i łatwa instalacja

Kompaktowy sterownik (iCS) jest w pełni zintegrowany ze stylizowaną podstawą robota, minimalizując gabaryty maszyny i wymagając mniej oprzewodowania bez żadnych przewodów taśmowych oraz sprawiając, że instalowanie i4 nie wymaga żadnego wysiłku. Ponadto i4 posiada pierwszą na świecie konstrukcję modułu EtherCAT, podłączoną bezpośrednio do sterownika robota i jego ramienia, co daje użytkownikom większą elastyczność przy konfigurowaniu maszyny.

Seria i4 będzie wykorzystywała oprogramowanie interaktywne, które pozwoli użytkownikom na łatwiejsze programowanie i wykorzystywanie tych maszyn.

2. Brak nieprzewidzianych przestojów

Robot i4 jest pierwszym na świecie robotem SCARA z wbudowanym wyświetlaczem, który jest przeznaczony do uproszczenia rozwiązywania problemów i wykonywania konserwacji predykcyjnej. Maszyna i4 komunikuje się z użytkownikami w celu skracania nieplanowanych przestojów, wykorzystując pierścień świetlny i wyświetlacz wbudowany w podstawę robota, który wskazuje właściwe operacje do wykonania we właściwych czasach. Pierścienie świetlne służą jako pierwszy na świecie świetlny wskaźnik “zdrowia” robota, przekazując użytkownikom informacje o jego bieżącym trybie, takie jak “wymagana aktualizacja gwarancji”. Przy pomocy nowego robota i4 nie są juz dłużej potrzebne kontrole ręczne i plany konserwacji, co może zapobiec utracie spodziewanych zysków przez firmę.

3. Wysoka szybkość i wysoka dokładność działania

Nowe roboty i4 firmy OMRON obsługują protokół EtherCAT, co pozwala im na łatwą komunikację z innym sprzętem na linii produkcyjnej. Poprzez synchronizację robotów i4 z innymi urządzeniami firmy OMRON, takimi jak sterowniki, czujniki wizyjne i serwomotory, klienci uzyskają korzyści w postaci stworzenia najbardziej optymalnej linii produkcyjnej o wysokiej szybkości i dokładności działania.

4. Spełnianie wymagań elastyczności produkcji

Rodzina robotów SCARA i4 będzie spełniała różne potrzeby klientów, optymalizując koszty maszyn i ogólne działaniem oraz umożliwiając bardziej elastyczne rozbudowy linii produkcyjnych. Wiosną 2019 r. firma OMRON wprowadzi na rynek pierwsze trzy modele tych robotów: i4-650, i4-750 oraz i4-850, posiadające zasięg ramienia odpowiednio: 650mm, 750mm i 850mm. Obciążalność robotów wyniesie do 15 kg, czyli trzy razy więcej niż poprzednich modeli. Wersje specjalne robotów będą obejmowały modele o stopniu ochrony IP65, do pracy w pomieszczeniach czystych ISO 4 (klasa 10), ESD (nie generujące wyładowań elektrostatycznych) oraz modele wykorzystujące smar klasy H1 (do urządzeń spożywczych) – spełniające specyficzne wymagania różnych gałęzi przemysłu oraz różnych aplikacji. Ponadto i4 będzie posiadał model montowany „do góry nogami” (ang. inverted model) o tej samej złożonej konstrukcji.

Wypuszczenie na rynek serii i4 jest częścią większej koncepcji strategicznej firmy OMRON, o nazwie “innowacyjna-Automatyka!” („innovative-Automation!”), która ma na celu wprowadzanie innowacji w środowisku produkcyjnym. Poprzez wprowadzenie nowej rodziny robotów SCARA firma OMRON kontynuuje wprowadzanie znacznych postępów w oszczędności kosztów pracy i zwiększaniu wydajności produkcji w przemyśle wytwórczym.

Źródło: Omron