Nowości na Targach PROTECH’08

Tegoroczna edycja Targów PROTECH zgromadziła wielu producentów i dystrybutorów robotów. Zrobotyzowane stanowiska zaprezentowały FANUC Robotics i MPL Technology. Nowy system wizyjny zaprezentował również polski oddział firmy Panasonic Electric Works.
###NEWS_VIDEO_1###
Łukasz Sendecki, Specjalista ds. marketingu, MPL Technology:
Już po raz czwarty firma MPL Technology wzięła udział w Międzynarodowych Targach Produkcji i Technologii Protech. Również w tym roku nie zawiedliśmy swoich klientów, prezentując jedne z najciekawszych nowości sprzętowych z naszej oferty.
Po raz pierwszy na targach Protech zostały zaprezentowane roboty precyzyjne Mitsubishi Electric, które charakteryzują się niezwykłą dokładnością, szybkością oraz wysoką żywotnością. Znajdują one szerokie zastosowanie przede wszystkim przy wykonywaniu takich zadań jak: praca w ciasnych przestrzeniach, 24-godzinna produkcja, czy manipulacja przy produktach niebezpiecznych.  Do nowości pokazanych podczas targów możemy zaliczyć także 1 osiowy wolnostojący sterownik motion Mitsubishi Electric, który przedstawiał aplikację „cięcia w locie”. Oprócz tego na stoisku MPL Technology można było znaleźć dobrze znane na rynku PLC sterowniki kompaktowe serii FX, panele operatorskie serii E1000, oraz sterowanie CNC M70 Mitsubishi Electric.
###NEWS_VIDEO_2###
Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowany podczas seminarium Zintegrowany System Sterowania iQ, który łączy wszystkie procesy produkcyjne razem z robotami w jedna platformę automatyki. Idea zintegrowanego systemu sterowania iQ oparta jest na bardzo szybkich i wysoce wydajnych procesorach, PLC, QMotion, jak również na procesorach sterujących pracą robotów oraz CNC. Dzięki temu iQ zapewnia szybkie i precyzyjne działanie podczas realizacji wielu aplikacji, generując tym sposobem większe zyski dla firmy. Błyskawiczna wymiana danych i informacji pomiędzy sterownikami gwarantuje optymalne połączenie maszyn oraz synchronizację linii produkcyjnych. Zestandaryzowany sprzęt i technologia oprogramowania oraz modułowa budowa iQ tworzy ją zdolną do skonfigurowania systemu bardziej elastycznie oraz zapewnia możliwość rozbudowy systemu pod kątem nowych zadań i aplikacji. Nowy system wprowadza znaczące oszczędności w inżynierii, oraz optymalizuję pracę linii produkcyjnych.

Zbigniew Piątek, Prezes Zarządu, BECKHOFF Automation:

Po kilku latach prezentacji na seminariach w ramach targów PROTECH, w tym roku po raz pierwszy firma Beckhoff zaprezentowała swoje rozwiązania na stoisku w części wystawienniczej. Wystawiliśmy najnowsze technologie w zakresie automatyki przemysłowej i budynkowej. Klienci mieli okazję zobaczyć kolejne generacje systemów typu „embedded” integrujących cechy typowych sterowników PLC oraz komputerów przemysłowych. Firma Beckhoff, będąc pionierem w zakresie tego typu systemów (pierwszy sterownik CX1000 został zaprezentowany w 2002 roku), dziś stanowi godny naśladowania wzór dla konkurencji. Kolejne serie urządzeń są coraz bardziej doskonalone, a problemy tzw. „wieku dziecięcego”, jakie ma każdy produkt, mamy już daleko za sobą. Dziś systemy typu „PC based” wypierają powoli tradycyjne układy PLC, jednak to Beckhoff, jako jedna z niewielu firm była prekursorem ich wykorzystania w układach sterowania. Inne nowości naszej firmy na targach PROTECH to m.in. rodzina serwonapędów AX5000. Są to jedno- lub wielokanałowe urządzenia do sterowania szybkimi i dynamicznymi zadaniami pozycjonowania wyposażone w interfejs sieci EtherCAT (Real Time Ethernet). Fundamentalnym elementem w technologii sterowania firmy Beckhoff było zaprezentowane oprogramowanie TwinCAT. Beckhoff przyjął koncepcję integracji algorytmu sterowania napędami i innymi urządzeniami wchodzącymi w skład maszyny, czy też linii produkcyjnej, na bazie nadrzędnego sterownika i jednego środowiska programistycznego. Realizacja ,,Soft PLC” na bazie systemu czasu rzeczywistego i bardzo wydajnych procesorów z wykorzystaniem sieci Ethercat umożliwia realizację kompletnej pętli sterowania nawet dla 100 osi w czasie mniejszym niż 100 us.
###NEWS_VIDEO_3###
Dużym zainteresowaniem na targach cieszyły się również komputery panelowe serii CP62xx z systemem operacyjnym Windows Embedded CE. W ramach tego środowiska prezentowaliśmy dodatkowo oprogramowanie Web Studio firmy Indusoft, stanowiące niezwykle interesującą alternatywę techniczną i cenową do obecnych na naszym rynku pakietów SCADA. Ogólnie targi uważamy za niezwykle udane i na pewno będziemy uczestniczyć w ich przyszłorocznej edycji.
Konrad Grohs, Country Manager, FANUC Robotics Polska:  
###NEWS_VIDEO_4###
Na tegorocznych targach PROTECH08 firma FANUC Robotics zaprezentowała trzy stanowiska obrazujące zastosowanie robotów FANUC w trzech aplikacjach najczęściej występujących w polskim przemyśle. Pierwszą z nich było  zrobotyzowane stanowisko do spawania łukiem krytym w układzie Tandem, stworzone przy współpracy z firmą Lincoln Electric. Konstrukcja ta otrzymała główną nagrodę za najlepszy produkt zaprezentowany podczas targów EXPOWELDING 2008. Stanowisko zostało zbudowane w oparciu o robota FANUC R-2000 165F i dwa źródła Power Wave AC/DC 1000.  Aplikacja jest dedykowana głównie dla grubościennych elementów o znacznych gabarytach jak np. walczaki czy zbiorniki ciśnieniowe. Charakter tej konstrukcji pozwala na spawanie różnorodnych elementów przy pomocy jednego robota długich, prostoliniowych spawów, ale także spawania dodatkowych elementów i prowadzenie  spawów o złożonej trajektorii. W konwencjonalnych rozwiązaniach MIG MAG można osiągnąć wydajność do 10 kg na minutę spoiny, dla łuku krytego w układzie Tandem wynik ten jest kilkukrotnie wyższy.

Dodatkowo interfejs komunikacyjny pomiędzy źródłami, które palą dwa niezależne łuki, zabezpiecza przed niekorzystnym wpływaniem na siebie obu łuków.
Kolejną aplikacją zaprezentowaną na stoisku FANUC Robotics było stanowisko paletyzujące. Ze  względu na specyficzne parametry robotów FANUC pozwalają one na znaczny wzrost wydajności stanowisk paletyzujących. Dotychczas, najczęściej stosowaną praktyką było układanie maksymalnie kilku detali na palecie w jednym momencie. Obecnie dzięki udźwigowi do 700 kg robot jest w stanie przenosić całe warstwy. Tego typu rozwiązanie pozwala na zwiększenie efektywności stanowiska z 600 paczek do nawet 4800 paczek na godzinę.
Trzecie stanowisko prezentowało narzędzie stosowane do zgrzewania punktowego. Zgrzewanie punktowe jest dziedziną w której aplikacje zrobotyzowane są bardzo często stosowane, obecnie około 350 robotów FANUC pracuje w tego typu aplikacjach. Stanowisko zostało przygotowane przy współpracy z wrocławską firmę ASPA, produkującą aparaty do zgrzewania punktowego od ponad 60 lat.
Marcin Klimecki, Sales Manager, Panasonic Electric Works:  
Na tegorocznych targach PROTECH odbyła się polska premiera najnowszego, kompaktowego systemu wizyjnego PV500 Panasonic. Jako polski oddział światowego koncernu Panasonic Electric Works, zdecydowaliśmy się, aby ten pokaz odbył się właśnie na tych targach, ze względu na rosnące uznanie i popularność PROTECH.  
W Europie produkt został zaprezentowany w połowie tego roku i już zdobył kilka prestiżowych nagród m.in. złoty medal na targach Amper w Czechach. Jest to ultra szybki, kompaktowy system wizyjny, najnowszej generacji. Posiada wieloprocesorową architekturę opartą na 32-bitowym procesorze typu RISC, umożliwiającą wielowątkową pracę. Zadania systemu wizyjnego dzielimy następująco: 1.Pobranie obrazu; 2. Inspekcja; 3. Kalkulacja; 4. Wyświetlenie wyniku. System PV500, po pobraniu jednego obrazu w trakcie gdy trwa jego inspekcja, równolegle rozpoczyna kolejny proces pobierając drugi obraz, dzięki temu znacząco skraca się czas przetwarzania danych. Aby jeszcze przyspieszyć ten proces, PV500 umożliwia podział obszaru skanowania na dwie części i pobieranie obrazu w dwóch porcjach, które nastęnie są poddawane analizie w równoległych zadaniach co znacznie skraca ostateczny czas wygenerowania wyniku.  System obsługuje różnorodne kamery począwszy od bardzo szybkich (30tys obrazów/min) poprzez ultrakompaktowe modele aż do kamer o rozdzielczości 2 mega piksele. Bardzo ważny jest fakt, że kamery mogą być wyzwalane niezależnie dzięki czemu można je montować w dowolnych punktach linii technologicznej i za pomocą funkcji opóznienia synchronizować obrazy. PV500 może pracować jako jednostka niezależna do której można podłączyć monitor XGA (1024×768, największa rodzielczość w swojej klasie) ale również może być konfigurowany z zewnętrznego komputera PC z użyciem dedykowanego oprogramowania. Urządzenie umożliwia zmianę parametrów bez konieczności zatrzymania pracy systemu.
Marcin Płatkowski, Dyrektor Oddziału, ASTOR Wrocław:
Na tegorocznych Targach Protech firma Astor zaprezentowała nowe rozwiązanie klasy MES (ang. Manufacturing Execution System), wspierające firmy produkcyjne w rozwiązywaniu najważniejszych zagadnień pojawiających się w procesie produkcji. Nowe, rozbudowane oprogramowanie to pakiety Wonderware Operations Software 3.4 i Wonderware Performance Software 3.4.Jest to duży krok w nowoczesnej ofercie systemów MES od firmy Wonderware. Działania te wpisują się w strategię budowania silnej oferty skalowalnych rozwiązań MES, będącą kontynuacją koncepcji Production & Performace Management pod nową nazwą Wonderware MES.Nowe aplikacje zintegrowane są z Platformą Systemową Wonderware i oprogramowaniem wizualizacyjnym InTouch, które zapewniają im dostęp praktycznie każdego przemysłowego systemu, dzięki spójnej przemysłowej platformie usług systemowych. Aplikacje z nowej oferty zbudowane zostały w technologii ArchestrA, będącej przemysłową architekturą czasu rzeczywistego, zorientowaną na usługi (SOA). Dzisiejsze inwestycje klientów w rozwiązania informatyczne dla produkcji, mogą być wykorzystane, a funkcjonalność systemów rozbudowywana. W miarę rosnących potrzeb system może ewoluować od pojedynczej stacji wizualizacyjnej, poprzez system monitoringu procesów produkcji w całej fabryce, aż po rozbudowany, korporacyjny system typu MES i EMI (Enterprise Manufacturing Intelligence), możliwy do powielenia w wielu fabrykach koncernu.
Oprócz oprogramowania wspierającego zarządzanie produkcją firma Astor zaprezentowała także roboty przemysłowe Kawasaki wyposażone w nowe kontrolery serii D+. Kawasaki wprowadza zupełnie nowe podejście do programowania robotów przemysłowych. Koncern Kawasaki udostępnił język programowania AS-Language, który pozwala uniknąć programowania za pomocą TeachPendanta w tzw. programowaniu blokowym. Dzięki temu programowanie robotów Kawasaki znacznie skraca się w czasie, a program utworzony za pomocą języka AS-Language ma bardzo przejrzystą formę, co wprost przekłada się na elastyczność aplikacji, ścisłą kontrolę parametrów robota, oraz prostotę wprowadzania zmian i poprawek do programu.
Dodatkowo wjęzyku zostały zaimplementowane opcje oraz komendy dostosowane specjalnie pod sposób użycia robota przemysłowego, stąd mamy instrukcje dedykowane do aplikacji zrobotyzowanego spawania, paletyzacji z użyciem robota Kawasaki czy też zgrzewania. Obsługę tak skonstruowanego języka programowania, który wymaga jednak wysokiej mocy przeliczeniowej umożliwia kontroler D+, którego podzespoły oparte o szynie VMA przyczyniają się do zrozumiałej i prostej eksploatacji kontrolera.
Warto dodać, że zarówno kontroler D+ jak i ramiona Kawasaki uzyskały świadectwa innowacyjności, które jest znacznym atutem w przypadku starań o dofinansowanie ze środków z Unii Europejskiej.