Nowoczesne technologie – czy ogranicza nas tylko wyobraźnia?

Źródło: FINDER

Dążenie do rozwoju i automatyzowania pewnych czynności, co najczęściej ma na celu ułatwianie sobie życia lub pracy, towarzyszyło człowiekowi od zawsze. Rozwój myśli technologicznej nabrał jednak zdecydowanie tempa w ostatnich dekadach, a kilka ostatnich lat to szukanie rozwiązań, jak nie tylko zautomatyzować przemysł, ale jak zoptymalizować jego automatyzację.

PLC – nowe możliwości

Końcówka XX wieku to czas rozwoju programowalnych sterowników logicznych. To właśnie ich pojawienie się dało możliwość zaprogramowania i dostosowywania pracy urządzeń do wymagań produkcji – był to olbrzymi krok w kierunku rozwoju automatyzacji przemysłu. Dalszy rozwój to dążenie do coraz większej cyfryzacji produkcji. Tworzenie zintegrowanych systemów pozwalających na komunikację między maszynami w czasie rzeczywistym, a także coraz bardziej zaawansowaną interakcję człowieka z maszyną, możliwość zbierania i przetwarzania gigantycznych ilości danych z linii produkcyjnej – wszystkie te elementy zebrane pod nazwą Przemysłu 4.0 oznaczają kolejną, czwartą już w dziejach historii, rewolucję przemysłową.

Optymalne rozwiązania

Na rynku dostępnych jest wiele systemów pozwalających na realizację założeń przemysłu 4.0. Jednym z nich jest Programowalny Przekaźnik Logiczny – OPTA produkcji Finder – innowacyjne rozwiązanie, które łączy świat automatyki przekaźnikowej z możliwościami cyfrowych sterowników. Urządzenie posiada 4 wyjścia przekaźnikowe i 8 wejść cyfrowych pozwalających na gromadzenie dowolnych danych z linii produkcyjnej. Dodatkowo do każdego przekaźnika możemy podłączyć 5 modułów rozszerzeń EMR, SSR lub analogowych, co sprawia, że możliwości przekaźnika stają się praktycznie nieograniczone.

Największą wartością inteligentnych urządzeń jest komunikacja, możliwość zdalnego połączenia się z systemem produkcji lub przeanalizowania zebranych danych. Zapewnia to wygodę, ale również bezpieczeństwo, pozwalając na ciągły nadzór nad tym, co dzieje się na linii produkcyjnej. Właśnie dlatego w każdej wersji PLR OPTA dostępny jest port RJ45 obsługujący ETH i Modbus TCP/IP. Wersja PLUS posiada dodatkowo port Modbus RS485, a wersja Advanced została wyposażona również w zintegrowany moduł Wi-Fi/BLE. Umożliwia to przesyłanie wszystkich danych ze sterownika do chmury, zapewniając użytkownikowi dostęp do nich z dowolnego miejsca na świecie.

Dzięki możliwości podłączenia liczników energii serii 7M z technologią NFC, OPTA pozwala na szczegółowe monitorowanie zużycia prądu, co stanowi podstawę do analizy danych i podejmowania działań w celu optymalizacji kosztów. Dodatkowo, urządzenie może komunikować się z innymi sterownikami OPTA poprzez protokół Modbus RTU, umożliwiając wymianę danych oraz wspólną realizację złożonych procesów sterowania.

OPTA to uniwersalne rozwiązanie, zarówno pod względem zastosowań, jak i programowania. Na rynku dostępne są wersje umożliwiające programowanie w powszechnie znanych środowiskach Arduino IDE lub Arduino PLC-IDE, co pozwala korzystać z nieograniczonych zasobów bibliotek Arduino, oraz wersje dostosowane do pracy w środowisku Codesys, które jest bliższe specjalistom zajmującym się automatyką przemysłową.

Podsumowanie

Nowoczesne technologie mają kluczowy wpływ na rozwój automatyzacji produkcji. Dzięki przekaźnikom programowalnym, precyzyjnym pomiarom energii, optymalizacji procesów oraz inteligentnemu zarządzaniu maszynami, możliwe jest znaczne zwiększenie efektywności, elastyczności i rentowności procesów produkcyjnych. Integracja nowych technologii w produkcji pozwala firmom na lepsze wykorzystanie zasobów, zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz poprawę jakości produktów. W miarę jak technologie te będą się rozwijały, automatyzacja produkcji stanie się jeszcze bardziej zaawansowana i dostosowana do zmieniających się warunków rynkowych.


FINDER Polska Sp. z o.o.