Nowe urządzenia definiowane programowo firmy National Instruments

Przesunięcie paradygmatów zmienia definicję możliwości oscyloskopów, analizatorów sygnałów radiowych i przyrządów szeregowych o dużej szybkości.
Firma NI, dostarczająca rozwiązania pozwalające inżynierom i naukowcom podejmować największe wyzwania projektowe ogłosiła niedawno, że możliwości oraz elastyczność przyrządów definiowanych programowo będą dostępne dla szerszej gamy urządzeń. Będzie to kolejny krok w kierunku uwolnienia inżynierów od ograniczeń i kosztów przyrządów o zdefiniowanym z góry zestawie funkcji.
Dwa lata temu firma NI zaprezentowała swój pierwszy definiowany programowo przyrząd, wektorowy transceiver sygnałów. Dzięki zamianie przyrządów tradycyjnych na definiowane programowo, firma Qualcomm Atheros przyspieszyła testy ponad 200-krotnie, a firma Hittite Microwave skróciła czas testów ponad 30-krotnie.
Najnowsze urządzenia definiowane programowo zostały zaprojektowane pod kątem zastosowania w testach automatycznych i badaniach w przemyśle: półprzewodnikowym, motoryzacyjnym, lotniczym i obronnym oraz urządzeń bezprzewodowych i mobilnych. Wśród nowych przyrządów wyróżniamy:

  • 14-bitowy, 8-kanałowy oscyloskop o szybkości próbkowania 250 MS/s i  paśmie 300 MHz
  • Wektorowy analizator sygnałów radiowych o wysokiej wydajności, pracujący do częstotliwości 26,5 GHz
  • 12-bitowy digitizer częstotliwości pośrednich o szybkości próbkowania 2 GS/s i paśmie 1,7 GHZ
  • przyrząd do komunikacji i testowania standardów szeregowych o zegarze do 12,5 Gb/s, 8 liniach TX i 8 RX.

?Udostępnienie użytkownikom programowalnego układu FPGA może prowadzić do zdumiewających zysków, pozwalając zgłębić przyrząd i radykalnie zmienić jego wydajność.? – mówi Prathima Bommakanti, analityk do spraw pomiarów i oprzyrządowania w firmie Frost & Sullivan. ?Stosując przyrządy nowej klasy, użytkownicy są w stanie zmienić urządzenie dokładnie w to, czego potrzebują. Stanowi to przesunięcie paradygmatów w branży, w której produkty były zawsze definiowane przez dostawców, a nie przez klientów?.
Przyrządy definiowane programowo firmy NI zawierają układ FPGA programowalny z poziomu graficznego środowiska programowania LabVIEW. Eliminuje to potrzebę znajomości specjalistycznych języków takich jak VHDL czy Verilog, zatrudniania ekspertów od projektowania układów cyfrowych czy też opłacania dostawców sprzętu przy każdej konieczności modyfikacji jego funkcji.
?Wymagania dla testów urządzeń wielkich częstotliwości bardzo dynamicznie się zmieniają? mówi Christian Pfefferer, inżynier ds. testów firmy Valeo. ?Programowalne układy FPGA nie tylko oferują elastyczność konieczną do nadążania za ciągle rosnącymi wymogami w testach układów radiowych, ale też pomagają nam sprostać bieżącym specyfikacjom testów. Czynią nas dobrze przygotowanymi do zmierzenia się z przyszłymi potrzebami.?
Aby dowiedzieć się więcej o nowych urządzeniach i oprzyrządowaniu definiowanym programowo odwiedź  ni.com/software-designed-instruments.