Nowa Fabryka Toshiby w Kobierzycach

    W Ministerstwie Gospodarki RP 13 września br. został podpisany list intencyjny pomiędzy Toshiba Corporation a stroną polską.
    Japoński koncern wybuduje fabrykę telewizorów ciekłokrystalicznych na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w podwrocławskiej gminie Kobierzyce. Planuje się, że do 2010 roku w fabryce znajdzie zatrudnienie łącznie 1 006 osób. Będą to przede wszystkim pracownicy fizyczni. Szacuje się, że w bezpośrednim otoczeniu biznesowym pracę znajdzie dodatkowo ponad 2 000 osób.
    Łączna wartość inwestycji wyniesie ok. 167 mln zł. Pierwsze telewizory mają opuścić taśmę produkcyjną już w sierpniu 2007 roku. 97% produkcji zostanie skierowane na rynki zewnętrzne.
    Obecnie w Europie działa już jedna fabryka, należąca do japońskiego koncernu. Toshiba Information Systems ulokowana jest w Wielkiej Brytanii. Polska inwestycja ma stać się dodatkową bazą produkcyjną japońskiego koncernu i jednocześnie wesprzeć jego obecność na europejskich rynkach. Koncern Toshiba szacuje, że łączna produkcja telewizorów LCD zarówno w nowopowstającej fabryce w Kobierzycach, jak i tej ulokowanej w Wielkiej Brytanii ma wynieść do końca 2009 roku około 3 mln sztuk. Produkowane będą w głównej mierze duże odbiorniki o wymiarach 32? oraz większe.
    Od 2001 r. globalny popyt na telewizory LCD wzrasta dwukrotnie w skali każdego roku. Szczególne nasilenie wzrostu popytu przewidywane jest na rynku europejskim ? największym obecnej rynku sprzedaży telewizorów LCD. Szacuje się, że sprzedaż wzrośnie z 8,7 milionów sztuk w 2005 roku do 33 milionów w roku 2009.