Qualcomm, producent procesorów do smartfonów zapowiada stworzenie nowych procesorów naśladujących pracę mózgu. Inspirowane ludzkim umysłem urządzenie mogą znaleźć zastosowanie w telefonach, robotach czy systemach wizyjnych.
Współczesne komputery są skonstruowane zgodnie z tzw. architekturą von Neumanna. Dane przechowywane są razem z instrukcjami i kodowane w ten sam sposób. Dane przetwarza się sekwencyjnie. Architektura naśladująca pracę mózgu przetwarza większą liczbę informacji jednocześnie, podobnie jak robią to neurony i synapsy, co w przypadku urządzeń elektronicznych oznaczałoby zwiększenie szybkości operacji i mniejsze zużycie energii.
Podczas niedawnej konferencji EmTech organizowanej przez MIT Technology Review, Matt Grob, CTO Qualcommu, zapowiedział na przyszły rok prace nad zaprojektowaniem i uruchomieniem produkcji takich procesorów.
Firma prowadzi badania od kilku lat i stworzyła narzędzia programistyczne symulujące aktywność umysłu. To rodzaj sieci neuronowych modelujących sposób przenoszenia informacji przez pojedyncze neurony. Oprogramowanie ułatwi zaprojektowanie procesorów neuronowych (neural processing units ? NPU).
Qualcomm wraz ze spółką Brain Corp. stworzył już prototypowego robota wyposażonego w NPU. Niewielki robot porusza się rozpoznając kolorowe kwadraty na płaskiej powierzchni i samodzielnie uczy się docierać do wskazanego pola.
Zdaniem przedstawiciela Qualcommu nowe procesory będą w stanie uczyć się nowych czynności, będzie je także można programować bez oprogramowania (podobnie jak uczy się dzieci). Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, świat elektroniki użytkowej czeka rewolucja.