napęd Q2A

Falowniki Q2A mogą sterować różnymi modelami silników, takimi jak IM, SPM, IPM, DDPM i SynRM, dzięki czemu można je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwiązanie to łączy w sobie oszczędność miejsca i kosztów projektowania z wieloma przydatnymi funkcjami, oferując integratorom systemów, producentom maszyn i użytkownikom końcowym wydajny, a jednocześnie łatwy w użyciu napęd.

Nowy falownik Q2A firmy Omron jest pierwszym z nowej rodziny produktów zaprojektowanych z myślą o spełnieniu wymagań integratorów systemów, producentów maszyn i użytkowników końcowych. Minimalizuje powierzchnię zajmowaną przez sprzęt i związane z tym koszty, skraca czas projektowania i uruchamiania oraz zapewnia lepsze osiągi w przypadku różnych typów silników. Cały cykl życia aplikacji można zoptymalizować, począwszy od projektu, poprzez uruchomienie, aż po bieżącą eksploatację i dostrajanie do wymagań układu napędowego.

Zalety konstrukcyjne uwzględniają zmniejszenie powierzchni o 45% w stosunku do poprzedniego rozwiązania, a także montaż obok siebie. Wbudowany filtr EMC, dławik DC, moduł hamujący razem ze zintegrowaną funkcją bezpieczeństwa (STO SIL3) i zasilaniem głównej płyty sterującej z napięcia 24 V DC zapewnia prostotę i znaczne oszczędności. Model Q2A został solidnie zaprojektowany, aby zapewnić niezawodną pracę w trudnych warunkach, z powlekanymi obwodami drukowanymi (PCB) chroniącymi elektronikę przed kurzem i wilgocią.
Seria Q2A zapewnia lepszą wydajność silnika, ponieważ może ona sterować różnymi typami silników w pętli otwartej i zamkniętej, jak również wektorem napięcia. Zapewniając lepszą wydajność niż w przypadku innych metod, sterowanie wektorem napięcia jest również łatwiejsze i szybsze w konfiguracji niż aktualne rozwiązania w oparciu o sterowanie wektorem prądu.

Zapewnia również elastyczność komunikacji dzięki obsłudze wielu opcji komunikacji opartych na sieci Ethernet, takich jak sieć EtherCAT wykorzystywana przez kontrolery Sysmac firmy Omron, a także sieci EtherNet/IP, PROFINET i POWERLINK. Oferuje również bardzo ekonomiczną integrację sieciową, ponieważ można skomunikować do 5 falowników Q2A poprzez jedną kartę sieciową. Wbudowane złącze USB z kolei umożliwia programowanie serii napędów Q2A z poziomu komputera PC bez konieczności podłączania do zewnętrznego zasilacza, co ułatwia uruchomienie.

Szereg przydatnych i oszczędzających czas funkcji napędu Q2A zwiększa łatwość uruchomienia. Graficzne środowisko programistyczne zapewnia szybkie dostosowywanie aplikacji, a wbudowana funkcja kreatora skraca czas konfiguracji i eliminuje ryzyko nieprawidłowego ustawienia parametrów. Ustawienia zapisywane są za pomocą funkcji automatycznego tworzenia kopii zapasowych i mogą być kopiowane na kartę SD, a następnie łatwo przenoszone na dodatkowe napędy.