Największy w Polsce superkomputer powstanie pod Warszawą

    Największy w Polsce superkomputer o mocy obliczeniowej 500 teraflopów znajdzie się w Centrum Informatycznym Świerk pod Warszawą. Narodowe Centrum Badań Jądrowych zamawia pierwsze elementy komputerowego klastra.

    Suma zamówień to ok. 20 mln zł. NCBJ planuje, że główny klaster komputerowy w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 500 teraflopów, czyli 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dzięki temu Świerk znajdzie się w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie. W Świerku działa już system o mocy obliczeniowej ponad 17 teraflopów, który w przyszłości stanie się elementem zapasowym klastra.

    Tworzony klaster ma prowadzić np. obliczenia dotyczące bezpieczeństwa i optymalizacji warunków pracy reaktorów jądrowych. – Żeby zoptymalizować warunki pracy reaktora, trzeba uwzględnić rozpływ ciepła, dynamikę cieczy chłodzącej, a żeby to dobrze robić, trzeba mieć oprogramowanie. Mamy licencje na takie oprogramowanie i zawsze staramy się weryfikować wyniki niezależnymi metodami z różnych źródeł. Stąd mamy kody amerykański i francuskie – podkreślił prof. Wiślicki.

    Jak dodał, ambicją CIŚ jest wykonywanie ciągłych analiz bezpieczeństwa dla regulatora jądrowego – Państwowej Agencji Atomistyki. – Wprowadza się parametry elementów reaktora i jego instalacji oraz określa zależności między nimi. Na ich podstawie można dokonać symulacji zachowania się w razie np. awarii. Losowo coś psujemy i patrzymy, co się dzieje, czy to jest problem. Jeśli tak, to możemy wprowadzić odpowiednie modyfikacje – wyjaśnił.

    Kolejnym zastosowaniem klastra będą szybkie symulacje rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. – W razie jakiegoś wycieku, mając prognozę pogody, możemy dość szybko stwierdzić, gdzie w kraju do jakiego skażenia dojdzie – wyjaśnił prof. Wiślicki, dodając, że to usługa o znaczeniu wręcz państwowym.