Największa inwestycja w historii Grupy Bosch

    W obecności prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, prof. dr Horsta Köhlera, dokonano otwarcia nowej fabryki ośmiocalowych płytek półprzewodnikowych w Reutlingen. Nowa fabryka, w której będą produkowane półprzewodniki i układy mikromechaniczne, kosztowała 600 mln euro i jest największą w historii przedsiębiorstwa inwestycją Grupy Bosch.
    – Pomimo kryzysu gospodarczego mieliśmy wolę, siłę i środki, aby zrealizować to zamierzenie – podkreślił Franz Fehrenbach, prezes firmy Bosch.
    Uruchomiona produkcja stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na coraz bardziej zaawansowane komponenty i systemy elektroniczne stosowane w samochodach, budynkach, ale także przedmiotach codziennego użytku, jak np. telefony komórkowe, laptopy czy konsole do gier. – Przykłady, takie jak produkcja półprzewodników w Reutlingen, są jasnym dowodem na to, że przemysł Badenii-Wirtembergii jest dobrze przygotowany na wyzwania, jakie stawia przyszłość – powiedział premier rządu krajowego Badenii-Wirtembergii, Stefan Mappus.
    – Chcąc uczynić silniki jeszcze bardziej oszczędnymi, a jazdę samochodem bezpieczniejszą, musimy pamiętać, że jest to możliwe właśnie dzięki technice, a szczególnie dzięki zwiększeniu udziału elektroniki – podkreślił Fehrenbach. Nowe systemy elektroniczne obniżają zużycie paliwa, a tym samym ograniczają poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Znaczenie elektryczności, jako energii napędowej dla dodatkowych agregatów, a w dalszej perspektywie, jako energii dla głównego napędu, wciąż wzrasta. To powoduje, że zachodzi konieczność stosowania elektroniki do sterowania i przetwarzania energii elektrycznej. Opracowanie rozwiązań motoryzacyjnych dla energoelektroniki stanowi klucz dla dalszej elektryfikacji pojazdów przyszłości. Nad tym pracuje 1 200 inżynierów w Reutlingen. Bliskie sąsiedztwo działalności badawczo-rozwojowej i produkcyjnej, a także sąsiedztwo najbardziej innowacyjnych producentów pojazdów była jednym z powodów,dla których Bosch zdecydował się ulokować w Reutlingen fabrykę półprzewodnikowych płytek krzemowych o średnicy ośmiu cali.