Najszybszy robot przemysłowy na świecie

    Hiszpańska firma Fatronik zbudowała najszybszego robota przemysłowego na świecie. Urządzenie to osiąga wielką wydajność operowania dzięki czterem serwomotorom pracującym w skoordynowany sposób, tak aby osiągnąć maksymalne osiągi dynamiki układu.
    Robot Quickplacer charakteryzuje się czterema stopniami swobody, możliwością trzech przesunięć równoległych i obrotu wokół osi pionowych. Mechanizm jest w kształcie cylindra o średnicy 1 200 mm i wysokości 250 mm. Kąt obrotu wynosi ?200 stopni, co umożliwia pozycjonowanie w dowolnej konfiguracji orientacja?pozycja. Robot charakteryzuje się wysoką dynamiką ruchu, z przyspieszeniem wynoszącym 15 G, co umożliwia mu podniesienie i ułożenie 200 przedmiotów na minutę. Obciążenie robocze zaprojektowano tak, aby robot mógł obsługiwać przedmioty o różnych kształtach o masie do 2 kg.
    Robot jest wyposażony w system wizyjny, zdolny do śledzenia ruchów układu. System ten jest odpowiedzialny za rozpoznawanie kształtu, pozycji i orientacji obiektów w przestrzeni roboczej, na podstawie czego generowane są odpowiednie komendy ruchu. Dodatkowo istnieje możliwość skoordynowanej pracy urządzenia z ruchomą taśmą produkcyjną.
    Quickplacer ma wydajność do 20% większą w porównaniu do innych, obecnie stosowanych robotów przemysłowych.
    Źródło: automatyka.pl