Najbardziej innowacyjne firmy świata

  Apple, Google i Samsung otwierają ranking 50 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw świata w raporcie ?World’s 50 Most Innovative Companies.? Są wśród nich firmy technologiczne, telekomy, producenci samochodów i przedsiębiorstwa przemysłowe.

  Raport opracowała międzynarodowa firma doradztwa strategicznego The Boston Consulting Group.

  W pierwszej dziesiątce rankingu królują firmy amerykańskie. Znalazły się w niej: Apple (1.), Google (2.), Microsoft (4.), Facebook (5.), IBM (6.) i Amazon (9.). Dlatego Stany Zjednoczone zostały uznane przez autorów raportu za niekwestionowaną ojczyznę innowacyjności, z której wywodzi się blisko połowa spośród 50 wyróżnionych firm.

  W pierwszej dziesiątce pojawiają się też cztery firmy azjatyckie; koreański Samsung (3.) i Hyundai (10.), japońskie Sony (7.) oraz Haier, producent sprzętu AGD wywodzący się z Hongkongu. Azja, z 15 przedsiębiorstwami w rankingu, jest drugim po USA najbardziej sprzyjającym innowacyjności regionem.
  Dopiero w drugiej dziesiątce rankingu BCG pojawia się pierwsza firma z Europy – jest to niemieckie BMW, która znalazła się na 14. miejscu. Niemcy okazują się najbardziej innowacyjną z europejskich gospodarek – stamtąd wywodzi się też koncern chemiczny BASF (23. pozycja w rankingu BCG), Audi (25.), Siemens (26.) oraz Volkswagen (45.).

  Najwięcej innowacyjnych firm wywodzi się z sektora technologicznego i telekomunikacyjnego, natomiast na kolejnych miejscach znajduje się motoryzacja oraz produkcja przemysłowa. W sumie, przedsiębiorstwa z tych branż stanowią aż 90 proc. firm w rankingu BCG.

  Co ciekawe, na jej liście "World’s 50?" nie ma ani jednego koncernu farmaceutycznego, natomiast obserwujemy wielki powrót sektora motoryzacyjnego. W gronie uznawanych za najbardziej innowacyjne firm świata znalazły się m.in. Audi, General Motors, Kia, Nissan i Renault, które w ostatnich latach zmagały się ze skutkami kryzysu.
  Źródło: www.wnp.pl