Na targach jak w soczewce

W majowym numerze przedstawiliśmy dane statystyczne, pokazaliśmy zdjęcia stoisk z Automaticon-u. Wiadomości te uzupełniamy o jakże ważne prezentacje firm, które odbywają się równolegle z targami, bo przecież prezentacje ukazują ? jak w soczewce ? to, co dzieje się na polskim rynku. A co się dzieje w Europie? O tym w relacji z targów hanowerskich.
A utomatyka umożliwiła zwielokrotnienie produkcji przemysłowej, a sieci ? teraz coraz częściej bezprzewodowe ? dzięki coraz lepiej pisanym programom komputerowym, pozwalają na doskonalsze sterowanie: z dowolnego miejsca na globie, a sztuczna inteligencja at portas ? wkracza do produkcji. Od 11 lat AUTOMATICON jest ?soczewką? tego, co dzieje się w automatyce, sterowaniu i pomiarach. Podczas prezentacji firm, które równolegle odbywają się w poszczególnych salach,  można uzupełnić te wiadomości o szczegóły zarówno techniczne, jak i finansowe.  
Złote prelekcje
Są firmy, które wykorzystują targi do organizowania warsztatów szkoleniowych oraz spotkań integracyjnych.

 

Jerzy Białousz, prezes AB-MICRO przedstawia zalety Telemetrii GPRS

Zbigniew Betkier, dyr. techniczny ds. automatyki w AB-MICRO sp. z o.o. wygłosił prelekcję pt. ?Interaktywny portal wizualizacyjny, analityczny i raportowy PROFICY Real-Time Information Portal (infoAgent) firmy GE Fanuc?. Za produkt ten firma AB-MICRO otrzymała złoty medal (lista medalistów znajduje się w majowym CE Polska). Jak mówił w swoim wystąpieniu dyr. Betkier: Portal Proficy jest istotnym elementem rozwiązań Plant Intelligence zapewniających gromadzenie, analizę i przekształcanie masowych danych produkcyjnych w istotne informacje umożliwiające podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym dla optymalizacji wyników. Portal integruje w skali całego przedsiębiorstwa źródła danych bieżących (systemy HMI/SCADA, serwery OPC) i archiwalnych (archiwizatory, relacyjne bazy danych) umożliwiając uprawnionym użytkownikom w sieci dostęp z przeglądarki internetowej do animowanych ekranów synoptycznych, wykresów w funkcji czasu, wykresów X-Y, tabel, raportów, aktualizowanych na bieżąco wskaźników, analizy statystycznej i zdarzeniowej z jednoczesnym udostępnieniem intuicyjnych narzędzi projektowych. W efekcie Proficy RTIP umożliwia lepsze i szybsze podejmowanie decyzji, podnoszenie jakości i ciągłe doskonalenie procesów oraz przyśpieszenie zwrotu nakładów inwestycyjnych.
Prezes AB-MICRO, Jerzy Białousz (na zdjęciu poniżej) przedstawił zalety Telemetrii GPRS: ?…można już myśleć tak, jakby nie istniały żadne ograniczenia; kto, do kogo i wjakim momencie może wysyłać dane. Wszystko to dzięki… komunikacji bezprzewodowej z podziałem czasu?. Moduły telemetryczne AB-MICRO (Złoty Medal Targów AUTOMATICON 2003) mają już ponad 1000 wdrożeń w Polsce, dostępne są prawie we wszystkich krajach UE, a także m.in. w Tajlandii i Malezji. 
Piotr Niewieczerzał z ABB sp. z o.o. zaprezentował ?IRC5 ? nowy system sterowania robotów ABB?. Jak powiedział: System IRC 5 pozwala miedzy innymi na sterowanie kilkoma manipulatorami z jednego układu sterowania. Wprowadzono także nowy przyjazny interfejs do komunikacji operatora z maszyną (MMI). Robert Jastrzębski (ABB) przedstawił możliwości ?Robot Studio? ? wyrafinowanego narzędzia umożliwiającego programowanie robotów ABB offline, jak również wirtualne testowanie projektowanych zrobotyzowanych aplikacji.
Michał Stankiewicz, product manager w BIBUS MENOS sp. z o.o. opowiadał o ?Szybkim prototypowaniu za pomocą drukarek 3D firmy Z-Corporation?. 3DP jest drukowaniem atramentowym trójwymiarowym. Drukarki te wykorzystuje się w wielu branżach ? motoryzacji, lotnictwie; produkcji: sprzętu AGD, obuwia, zabawek; w medycynie, elektronice, architekturze, wzornictwie przemysłowym…
Interesujące wystąpienie miał Robert Panufnik z MICRODIS Electronics: ?Najnowsze technologie i ich wykorzystanie we współczesnej automatyce przemysłowej (komputery przemysłowe, komunikacja GSM/GPRS/EDGE, lokalizacja GPS, bezkontaktowa identyfikacja RFID)?. Jak mogliśmy dowiedzieć się z tej prezentacji: technologia RFID zrewolucjonizowała podejście inżynierów do wielu aplikacji. Jej niezawodność, wygoda użytkowania, brak konieczności serwisu części mechanicznych  oraz zautomatyzowanie procesu identyfikacji sprawiły, że możliwości zastosowania są wprost nieograniczone ? od aplikacji bankowych, poprzez zabezpieczenia antykradzieżowe, segregację bagażu na lotnisku, oznaczanie odzieży w pralniach aż po identyfikację zwierząt czy bezobsługowe systemy magazynowe. Bezkontaktowa identyfikacja RFID spowoduje ogromne zmiany w produkcji oraz w naszym codziennym życiu (choćby w robieniu zakupów).
Przyszłość na niebiesko
Mniej widoczne na targach, ale zdecydowanie bardziej brzemienne w rokowaniach na  przyszłość były pierwsze informacje o zastosowaniu niebieskiej optoelektroniki. LUMEL S.A. został nagrodzony złotym medalem za rejestrator ekranowy KD7. Nie to urządzenie jednak mamy na myśli, ale ? nagrodzone przez CE Polska jako POLSKI PRODUKT ROKU 2004 ? mierniki z wielobarwnymi bargrafami typu NA3, NA5 i NA6. Jak pisaliśmy na naszych łamach (CE maj, str. 40): Wysoka efektywność takich bargrafów wynika z zastosowania diod wykonanych w technologii azotku galu. Jasność świecenia jest na tyle wysoka, że można przy jednoczesnym obniżeniu poboru prądu przez miernik uzyskać dobrą widoczność nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu.
Tak oto pojawiają się, również na targach, pierwsze jaskółki… Przewidywany rynek nowych urządzeń niebieskiej optoelektroniki w latach 2006-2008 to 100 mld USD. Polska ma szansę na 1-2% tego rynku. Pierwszy na świecie bezdyslokacyjny (czyli na bezdyslokacyjnym podłożu) ? niebieski laser zaświecił w Centrum Badań Wysokociśnieniowych ?Unipress? PAN w Warszawie 12 grudnia 2001 r. Pierwszy niebieski laser półprzewodnikowy na azotku galu skonstruowali Japończycy. Dzięki niebieskiemu laserowi może rozwijać się niebieska optoelektronika. 
Wojciechowski na Hoski
Na zaproszenie wydawcy CE Polska, Michaela Majchrzaka przyjechał ze Stanów Zjednoczonych redaktor naczelny Control Engineering, Mark T. Hoske. Wygłosił on prelekcję: ?W jaki sposób systemy sterowania wspomagają produkcję. 10 wskazówek dla projektantów i konstruktorów systemów sterowania maszynami. Wpływ Ethernetu na usprawnienie produkcji?.
 
Jak powiedział on w czasie jednej z rozmów, jego przodkowie pochodzą z Polski: ?Moi dziadkowie są pochowani w Krakowie. Nosili nazwisko Wojciechowski. W Ameryce mój ojciec zdecydował się na skrócenie nazwiska na Hoski, a następnie na bardziej amerykańską wersję ? Hoske. 
A jak Hoske postrzega wszystko to, co zobaczył na targach ? patrz ?ramka?. 
Czy redaktor naczelny CE przyjedzie z USA na targi do Warszawy w przyszłym roku?
Do zobaczenia zatem na kolejnym, 12. AUTOMATICON-ie.

Automaticon… z punktu widzenia Amerykanina 
 
Mark T. Hoske

Powodzenie AUTOMATICON-u 2005 powoduje rozbudowę hali wystawowej.

Warszawa, Polska 

Organizowana po raz 10. impreza AUTOMATICON 2005, musiała odmówić uczestnictwa firmom, które na swoje ekspozycje potrzebowały dodatkowych 600 m2. Hala wystawowa była przepełniona, a stoiska zajmowały każdą dostępną przestrzeń, wszystkie zakamarki, a niektóre ekspozycje zlokalizowano nawet w przejściach. Hala jest obecnie rozbudowywana, aby pomieścić największą imprezę targową w kraju.

Tegoroczna impreza odbywała się w bardzo smutnej atmosferze, związanej ze śmiercią Papieża, Jana Pawła II. Podczas pierwszego dnia, organizatorzy poprosili wystawców o podjęcie decyzji czy będą otwierać stoiska podczas dnia pogrzebu. Ponieważ gotowość do podjęcia pracy w tym dniu zgłosiło zaledwie 14 z 300 wystawców, organizatorzy skrócili czas trwania targów od wtorku do czwartku. Jeden z wystawców nie przyjechał na targi w ogóle, opróżniają swoje stoisko, na część jednego z najbardziej cenionych Polaków, zostawiając na nim jedynie oświetlone zdjęcie Jana Pawła II oraz wazon z żółtymi tulipanami.

Podczas drugiego dnia targów, które obejmowały swoim zasięgiem automatykę i utrzymanie ruchu, zainteresowanie było bardzo duże. Niestety nie prowadzono rejestracji odwiedzających, która pozwoliłaby określić, ilu ludzi odwiedziło imprezę. Na wielu stoiskach trwały ożywione dyskusje, w których uczestniczyli przedstawiciele firm, personel obsługi oraz osoby zwiedzające. Do grona wystawców należeli dystrybutorzy oraz biura sprzedaży wielu marek dobrze znanych w obu Amerykach, Europie, Azji oraz Australii. Pojawiły się również rodzime, polskie technologie, poszukujące dojścia do innych części Europy i dalej. Dołączenie Polski do grona krajów UE, które miało miejsce w maju roku 2004 oraz technologiczne inwestycje w infrastrukturę, takie jak rozwój komunikacji bezprzewodowej stały się motorem do renowacji zakładów oraz nowych inwestycji. Polska kontynuuje realizację reform ekonomicznych przygotowując się do możliwości wprowadzenia Euro w roku 2009. Do atrakcyjnych dla inwestorów atutów należą chętny do pracy potencjał ludzki oraz koszt pracy, który jest niższy w porównaniu do wielu krajów UE. Kraj szybko się rozwija, a interesy idą dobrze, ale kilku wystawców przepraszało za zarezerwowanie prezentacji nowych technologii na przypadające na dni 11-15 kwietnia targi odbywające się u zachodnich, niemieckich sąsiadów w Hanowerze.

 

Zainteresowanie rozwojem Polski
 
Na targach Automaticon 2005 zaprezentowało się 300 firm zainteresowanych ciągłym rozwojem produkcji w Polsce. Stoiska, informacje, oraz zaprezentowane technologie obejmowały:
 
AB-MICRO ? rozpoczęła swoją działalność w roku 1984 jako firma inżynieryjna zajmująca się projektowaniem i produkowaniem urządzeń elektronicznych. ? wyjaśnia Jerzy Bialousz, prezes AB-MICRO. Zatrudniająca 40 osób firma, która w roku ubiegłym odnotowała 45% wzrost oferuje wielkoformatowe wyświetlacze telemetryczne, oprogramowanie do wspomaganych komputerowo prac projektowo ? inżynieryjnych oraz linię bezprzewodowych modułów We/Wy/, przekaźników; oprócz tego firma zajmuje się również dystrybucją oprogramowania firmy GE Fanuc. Siedem modeli bezprzewodowych przekaźników (trzy dalsze znajdują się na etapie projektowania) obejmuje MT-101 o ośmiu wyjściach binarnych oraz dwóch wejściach analogowych, w środku znajduje się komunikacja RS-232/485/422 oraz bezprzewodowa technologia GSM. Tego typu zespoły nadają się do aplikacji, które mogą przyjąć opóźnienie sygnału od 0,5 do 5 sekund. Moduły są sprzedawane poprzez dystrybutorów w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz dziewięciu innych krajach, chociaż jak mówi Białousz, 90% działalności firmy opiera się na polskim rynku. Moduł, który zostanie wprowadzony na rynek w przyszłości, będzie zgodny z przeciwwybuchowymi standardami IEC. Jednym z wyzwań, przed jakimi stoi firma jest zarządzanie wzrostem. Na przykład, dwa razy w tygodniu prezes Białousz otrzymuje propozycje rozprowadzania innych linii produktów, z których każda wymaga dokładnego porównania do istniejących tak, aby nie tracić pieniędzy i nie wprowadzać niepotrzebnych frustracji wśród pracowników.

Zintegrowana prezentacja jedenastu wiodących targów branżowych nadała HANNOVER MESSE 2005 rangę światowego centrum wysokich technologii. Każda z reprezentowanych branż przedstawiła kompletną, najaktualniejszą światową ofertę innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz możliwości ich zastosowania w procesach produkcyjnych, ukazując jednocześnie wzajemne powiązania i współzależności z pozostałymi branżami.
Tegoroczna edycja HANNOVER MESSE 2005, mimo skrócenia okresu jej trwania o jeden dzień, do pięciu dni, przyciągnęła 6 090 wystawców, reprezentujących 65 krajów (2004 ? 5 085 wystawców z 60 krajów). Ekspozycja towarowa zajęła 205 100 m2 powierzchni wystawienniczej netto, zapełniając w całości 24 hale. HANNOVER MESSE 2005 odwiedziło ponad 205 000 osób, w tym ponad 62 000 gości z zagranicy (2004 ? 172 500 i 44 500). Udział fachowców wśród gości targowych osiągnął w tym roku rekordowy wskaźnik ? 96%.
W imieniu organizatorów imprezy wypowiedział się Sepp D. Heckmann, przewodniczący zarządu Deutsche Messe AG: ? Konsekwentna realizacja przyjętej linii programowej imprezy, a mianowicie zintegrowana prezentacja wybranych gałęzi przemysłu w ich wzajemnym powiązaniu i współzależności, nadała HANNOVER MESSE niekwestionowany status największego i najważniejszego w skali światowej rynku nowoczesnych technologii. HANNOVER MESSE, obok funkcji czysto handlowo-targowych, postrzegana jest przez polityków i wysokiej rangi działaczy gospodarczych jako światowe forum polityki gospodarczej. Jednym z wyrazów tej drugiej funkcji HANNOVER MESSE jest instytucja ?gościa honorowego? oraz przyjazdy na każdoroczną edycję imprezy wysokiego szczebla oficjalnych delegacji państwowych z wielu krajów.
Gościem honorowym tegorocznej edycji HANNOVER MESSE była Federacja Rosyjska. Ekspozycja 150 wystawców w hali nr 13 na 6 600 m2 powierzchni wystawienniczej netto prezentowała globalny potencjał przemysłu rosyjskiego. Dominujący akcent oferty rosyjskiej stanowiły nowatorskie rozwiązania techniczne i technologiczne w przemyśle lotniczym, branży urządzeń energetycznych i pojazdów mechanicznych, przemyśle maszynowym oraz w zakresie inżynierii materiałowej i technologii laserowych.
Oficjalnej państwowej delegacji rosyjskiej przewodniczył prezydent W. Putin. Wizyta delegacji rosyjskiej zaowocowała podpisaniem 8-miu długoletnich kontraktów, wartości kilkunastu miliardów euro. Prezydent Putin, dokonując wspólnie z kanclerzem federalnym G. Schröderem, uroczystego otwarcia imprezy, określił HANNOVER MESSE jako światowe centrum biznesu.
Poniżej przedstawiamy poszerzone bloki tematyczne targów. 
INTERKAMA+  i Factory Automation
Międzynarodowe Targi Automatyzacji Procesów ?INTERKAMA+? oraz Międzynarodowe Targi Automatyzacji Produkcji ?Factory Automation? prezentowały wspólnie całościową, najnowszą światową ofertę nowatorskich rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej. 1 145 wystawców prezentowało na prawie 52 000 m2 powierzchni wystawienniczej netto przykłady zastosowania tych rozwiązań w codziennej praktyce produkcyjnej we wszystkich branżach i dziedzinach przemysłu.
Wiodącym tematem ekspozycji była bezprzewodowa komunikacja. Technologie takie jak Bluetooth lub WLAN, stosowane są coraz powszechniej i odgrywają tym samym coraz to większą rolę w transmisji danych od i między urządzeniami produkcyjnymi oraz z centralnymi jednostkami sterującymi.
Zorganizowany po raz pierwszy pokaz specjalistyczny ?Przemysłowa automatyzacja budynków? wskazywał na potrzebę wzajemnego powiązania systemów automatyzacji budynków przemysłowych z systemami automatyzacji produkcji i automatyzacji procesów. Pokaz prezentował już dostępne możliwości rozwiązania tego problemu.
W ramach targów ?INTERKAMA+? oraz ?Factory Automation? koncern Volkswagen AG zorganizował, wspólnie z poddostawcami, pokaz funkcjonowania kompletnej, w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej nowego modelu samochodu Passat. Praca tej linii, przez cały okres trwania HANNOVER MESSE 2005, stanowiła prawdziwy magnes przyciągający licznych widzów spośród publiczności targowej.
Firma Homan Feinkost z Dissen, producent paczkowanych artykułów spożywczych, przygotowała, w ramach pokazu specjalistycznego ?Anwenderzentrum Robotik? (Centrum Innowacyjnych Zastosowań Robotyki) kompletną, obsługiwaną przez roboty przemysłowe, linię paczkowania artykułów spożywczych ?Robotic-Pack-Line?. Linia pokazała wykonywane wyłącznie przez roboty, bez udziału człowieka, czynności paczkowania próżniowego, etykietowania i pakowania w kartony różnych artykułów spożywczych, jak: sałatki, parówki oraz inne. 
Motion, Drive & Automation
Organizowane w cyklu dwuletnim, targi branżowe ?Motion, Drive & Automation? (Układy Napędowe, Hydrauliczne i Pneumatyczne) uznawane są przez środowiska branżowe za absolutny gwóźdź programu HANNOVER MESSE. W tegorocznej edycji uczestniczyło 1 250 wystawców z 35 krajów, prezentujących najnowszą, całościową, światową ofertę branży.
Uwagę publiczności targowej przyciągał pokaz specjalistyczny ?Condition-Monitoring-System? (system kontroli i diagnozowania kondycji komponentów i układów), ilustrujący organizację i funkcjonowanie systemu permanentnej kontroli, umożliwiającej wyprzedzające ujawnianie stopnia zużycia danego elementu urządzenia produkcyjnego. Jedną z absolutnych światowych nowości, prezentowaną w ramach pokazu, był dociskany sprężyną pierścień uszczelniający, wyposażony w czujnik optyczny, rozpoznający stopień zużycia uszczelki i sygnalizujący konieczność jej wymiany.
Premierowa edycja pokazu specjalistycznego ?Mobile Application Park? demonstrowała ?na żywo? zastosowanie układów hydraulicznych, pneumatycznych i łożysk tocznych w różnego typu urządzeniach mechanicznych. Pokaz był wspólnym przedsięwzięciem organizacyjnym Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń Przemysłowych (Verband Deutscher Maschinen und Anlagenbau ? VDMA) i Deutsche Messe AG. Stoisko kolektywne ?Wasserhydrualik? (układy hydrauliczne na wodę) demonstrowało ekologiczne zalety tego typu rozwiązań. 
Digital Factory
Tematem wiodącym ekspozycji była kompleksowa komputeryzacja procesu powstawania produktu, od fazy projektowania aż do fazy jego wytworzenia. 
MicroTechnology
Rozwiązania z zakresu stosowanych technik mikrosystemów znajdują coraz szersze zastosowanie, dziś praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu ? odprodukcji sprzętu medycznego, optycznego aż po przemysł lotniczy, kosmiczny i wytwarzanie urządzeń energetycznych.
Hitem pokazu specjalistycznego ?Schauplatz NANO? (scena NANO) były wyświetlacze do telefonów komórkowych i superpłaskich monitorów o sześciokrotnie wyższej zdolności świetlnej przy dotychczasowym zużyciu energii. 
Energy
Dominującym akcentem ekspozycji było ustalenie optymalnych relacji między wydajnością urządzeń wytwarzających energię a kosztami jej wytworzenia. Istotny element oferty targowej stanowiły sprawy związane z kompleksowym zaopatrywaniem w energię przemysłu i rzemiosła na bazie długoterminowych kontraktów, a także usługi związane z dostawami energii. 
ComVac
W premierowej edycji ?ComVac? ? międzynarodowych targów branżowych Techniki Sprężonego Powietrza i Techniki Próżniowej ? uczestniczyło 157 wystawców. Tak duże zainteresowanie wynika z potrzeby modernizacji instalacji sprężonego powietrza w wielu zakładach przemysłowych, a także z coraz częstszego stosowania innowacyjnych rozwiązań z zakresu technologii próżniowej w różnych branżach.
Surface Technology and Powder Coating Europe
Tematem wiodącym, prezentowanym na stoisku, było lakierowanie powierzchni. Na wybranych eksponatach demonstrowano metody i techniki lakierowania powierzchni o różnym stopniu obróbki. 
Subcontracting
Targi ?Subcontracting 2005? przekonująco unaoczniły rosnące znaczenie poddostaw dla sprawnego i efektywnego funkcjonowania nowoczesnych cyklów produkcyjnych. 
Industrial Services & Equipment
Impreza, dzięki swej tematyce i programowi, wstrzeliła się, w optymalnym dla siebie czasie, w potrzeby przedsiębiorstw. Presja na optymalizację kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa zmusza właścicieli bądź kierownictwo zakładów do poszukiwania możliwości najtańszych rozwiązań.  
Global Business Forum
Na zorganizowanym w ramach Global Business Forum, w aspekcie gościa honorowego HANNOVER MESSE 2005, ?dniu rosyjskim? prezentowano i dyskutowano przykłady owocnej kooperacji firm niemieckich i rosyjskich. 
WomenPower 2005
Obradujący w ostatnim dniu HANNOVER MESSE 2005 międzynarodowy kongres ?WomenPower 2005? podjął temat pozycji kobiet w zawodach technicznych, w nauce i gospodarce.  
Go for High-Tech oraz Job & Career Market
W funkcjonujących z powodzeniem od kilku lat punktach informacyjnych ?Go for High-Tech? i ?Job Career Market? młodzież uzyskiwała wszechstronne informacje na temat możliwości zdobycia wykształcenia w zawodach technicznych, a absolwenci szkół technicznych różnego szczebla informacje na temat możliwości zatrudnienia.  
Hermes Award 2005
Nagroda HERMES AWARD, określana jako ?Oskar Innowacyjności Przemysłowej? wynosząca 100 000 euro, jest jedną z najwyżej dotowanych nagród w zakresie techniki przemysłowej. Do tegorocznej edycji HERMES AWARD nominowano pięć firm: ifm electronic GmbH, Essen, ABB Ltd. Zurych, Bayer Technology Services, Leverkusen, Harting Mitronics AG, Espelkamp i Phoenix Contact, Blomberg/Lippe. Laureatem HERMES AWARD 2005 została firma ifm electronic GmbH z Essen za skonstruowanie optycznego czujnika odległości, funkcjonującego na bazie technologii PMD (Photon-Mix-Detector). 
Kolejna edycja HANNOVER MESSE 2006 odbędzie się w dniach: 24 kwietnia, poniedziałek ? 28 kwietnia, piątek. Wiodącymi tematami imprezy będą: automatyka przemysłowa i energetyka. Nowością w programie przyszłorocznej edycji HANNOVER MESSE będą międzynarodowe targi branżowe ?Pipeline Technology? ? ich tematem są wszechstronne aspekty technologii przesyłu rurociągami ropynaftowej, gazu ziemnego i wody.
Opracowała Hanna Tylicka
Mitsubishi Electric podbija Europę
 
Michael Majchrzak, wydawca Control Engineering Polska spotkał się ze Stephenem Jonesem, wiceprezesem Mitsubishi Electric?s European Business Group na Targach Hanower.
Stephen Jones zapewnia, że jego firma planuje istotny wzrost liczby akcji w Europie powyżej dotychczasowych 4%. Optymistyczne spojrzenie w przyszłość Jones?a ma jednak bardzo solidne podstawy. Mitsubishi Electric Europe B.V. jest bowiem częścią japońskiego koncernu Mitsubishi Electric Corporation, działającego na rynku już od 80-ciu lat. Ponad 37 mld USD dochodu w 2001 roku oraz przeszło 110 000 osób zatrudnionych we wszystkich placówkach firmy na całym świecie, to fakty, które najlepiej świadczą o dobrej kondycji koncernu.
Stephen Jonem podkreśla jednocześnie, że chce jeszcze bardziej spopularyzować markę Mitsubishi Electric w Europie. Zamierza tego dokonać poprzez wzrost sprzedaży sławnych na całym świecie sterowników programowalnych FX-PLC, których początek sięga 1990 roku. Mitsubishi Electric jest prawdopodobnie największą firmą automatyki przemysłowej na świecie. Firma w pewnym segmencie rynku ma ponad 30% udział w sprzedaży produktów automatyki przemysłowej. S. Jones zapewnia, że ponad 80% klientów biznesowych Mitsubishi Electric to stali klienci. Jest to niewątpliwie wynikiem polityki firmy, która jest zorientowana na zapewnienie klientowi profesjonalnej obsługi. 
Warta podkreślenia jest pewnego rodzaju dwutorowość działania, będąca elementem strategii firmy. Mitsubishi Electric Europe będzie nadal koncentrować się na swojej aktualnej niszy rynkowej, którą stanowią mikrosterowniki z logiką programowalną. Z drugiej jednak strony firma będzie oferować swoim klientom po korzystnych cenach także rozwiązania końcowe ?wysokiego poziomu? (high end). Umożliwiają to takie usługi, jak ?MC Dialog?, zapewniające użytkownikowi możliwość zdalnego monitorowania sterowników PLC. Podobnie funkcjonuje oprogramowanie ?Java Box?, które realizuje działania emulujące sterownik programowalny. Pozwala ono na programowanie tej emulacji w różnych środowiskach i na różnych platformach informatycznych.
Mitsubishi Electric wyrusza zatem na podbój Europy.
Na zdjęciu: Kei Uruma,dyrektor zarządzający Mitsubishi Electric w Europie