Ekspert w dziedzinie elektromobilności, pożarnictwa, BHP – biegły sądowy.
Ukończył z wyróżnieniem Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej. Jest także absolwentem trzech różnych kierunków w Szkole Głównej Handlowej (między innymi studiów doktoranckich). Doktorant Instytutu Elektrotechniki w Międzylesiu. Absolwent studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W czerwcu 2014 r. ukończył z wyróżnieniem program Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie
W styczniu 2024 r. ukończył studia podyplomowe na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej w zakresie Nowej Mobilności (Elektromobilności).
Wśród jego kwalifikacji możemy znaleźć między innymi: specjalistę BHP i audytora wewnętrznego BHP, Inspektora ochrony przeciwpożarowej, certyfikowanego wykładowcę SEP, rzeczoznawcę Izby Rzeczoznawców SEP, rzeczoznawcę NOT oraz certyfikowanego instalatora OZE.
Jest przewodniczącym dwóch komisji kwalifikacyjnych – jednej powołanej przy biurze Zarządu Głównego SEP i drugiej przy Oddziale Warszawskim SEP.
Od 2022 r. jest pierwszym powołanym biegłym sądowym w zakresie elektromobilności. Jest również biegłym sądowym w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Pożarnictwa. Zajmuje się m.in. ustalaniem przyczyn pożarów i wypadków.
Ponadto wykonuje od ok. 30 lat pomiary elektroenergetyczne, jednocześnie prowadząc z tego zakresu szereg praktycznych szkoleń. Od 2014 r. pełni funkcję redaktora merytorycznego w wydawnictwie Wiedza i Praktyka.
Dzięki ugruntowanej wiedzy z zakresu techniki, prawa i ekonomii oraz bogatym doświadczeniu praktycznemu przeprowadził wiele różnego rodzaju audytów (efektywności energetycznej, dokumentacji technicznej, urządzeń technicznych itp.) oraz tysiące wdrożeń z zakresu bezpieczeństwa techniczno-prawnego obejmującego różne warianty zintegrowanych instrukcji eksploatacji dla małych i dużych przedsiębiorstw Polskich i zagranicznych.
Od 2006 r. zarządza firmą Technical Management (www.TMKA.org), która świadczy usługi między innymi z zakresu doradztwa technicznego, audytów oraz tworzenia i wdrażania instrukcji eksploatacji.
Tomasz Karwat w swoim dorobku może poszczycić się także unikalnymi kwalifikacjami w zakresie optymalizacji zużycia energii w przedsiębiorstwach produkcyjnych, wykonując ok. 900 wdrożeń w Polsce, Czechach, Słowacji, Francji, Niemczech i na Węgrzech.
W ostatnim czasie swoje zainteresowania zawodowe rozwija w zakresie elektromobilności, realizując szereg projektów wdrożeniowych w tym obszarze.
Więcej informacji o ekspercie wiodącym na www.karwat.eu