Mittal Steel planuje zainwestować w Polsce pół miliarda euro

    W programie inwestycyjnym istotną część stanowią cztery projekty uzgodnione w umowie prywatyzacyjnej: walcownia walcówki w oddziale w Sosnowcu, linia powlekania blach w Świętochłowicach, linia ciągłego odlewania stali w Dąbrowie Górniczej i walcownia blach gorących w Krakowie.
    W sprawie inwestycji w Sosnowcu i Świętochłowicach podpisano już umowy z kontrahentami. Wartość tych kontraktów to 35 mln euro dla walcowni walcówki i ok. 20 mln euro dla linii powlekania blach. Modernizacja walcowni walcówki będzie przeprowadzona przez firmę austriacką, a modernizacja linii powlekania blach przez firmę włoską.
    Pozostałe dwa projekty mają większą skalę. Linia ciągłego odlewania stali ma osiągnąć zdolność 1,5 mln ton rocznie, a docelowo ? 3 mln ton rocznie, co przekracza zobowiązania prywatyzacyjne. Wartość projektu to około 100 mln euro. W połowie marca ma zostać wybrany dostawca.
    Z kolei w projekcie dotyczącym krakowskiej walcowni blach gorących Mittal Steel ostatecznie postanowił zbudować nowy zakład, spełniający wymogi rynku. Inwestycja wyceniana jest na 250 mln euro.