Miniwywiad z Tomasz Cwołek, ASKOM

    Jak wygląda polski rynek integracji systemów automatyki i IT? Wydaje się, że polski rynek integracji czeka w najbliższym czasie wyraźny skokowy rozwój. W chwili obecnej jest on bardzo rozdrobniony pomiędzy dziesiątki małych firm z branży automatyki, oferujących również proste rozwiązania IT do archiwizacji danych procesowych (tzw. historiany) oraz firmy z branży IT, próbujące rozszerzyć obecną działalność polegającą na wdrażaniu popularnych systemów klasy ERP.
    Firmy z branży automatyki nie mają jednak wystarczającego potencjału do oferowania dużych rozwiązań IT obejmujących całe przedsiębiorstwo. Z kolei firmy informatyczne działające na mocno już  nasyconym rynku ERP nie mają żadnego doświadczenia w integracji z automatyką i często po prostu obawiają się potencjalnych problemów wynikających z możliwości zakłócenia pracy systemów automatyki.
    Przyszłość może więc należeć do tych firm informatycznych, które znajdą wiarygodnego partnera mającego odpowiedni potencjał i doświadczenie w branży automatyki oraz przede wszystkim do firm, które tak jak ASKOM postawiły wiele lat temu na zdobywanie doświadczeń w zakresie systemów klasy MES oraz integracji systemów IT z automatyką.
    Jakie rozwiązania są najbardziej popularne wśród klientów?
    Wśród polskich firm produkcyjnych największe zainteresowanie wzbudzają relatywnie proste (a co za tym idzie ? w powszechnym oczekiwaniu bardzo tanie) systemy do rejestracji i analizy danych procesowych pozwalające na raportowanie produkcji oraz wyznaczanie podstawowych wskaźników wydajności produkcji (np. OEE, czasy przestojów, MTBF).
    W zakresie stosowanej technologii wymiany danych integracja systemów IT i automatyki opiera się najczęściej na otwartym standardzie OPC, a sama komunikacja realizowana jest w ramach sieci Ethernet i protokołu TCP/IP.
    Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tego rynku, a co hamuje jego rozwój?
    Pozytywnie na rozwój rynku integracji wpływa coraz większa popularność i dostępność w systemach automatyki modułów komunikacyjnych Ethernet TCP/IP oraz obsługa standardu OPC. Czynnikiem hamującym rozwój integracji IT i automatyki w Polsce są relatywnie wysokie koszty rozbudowy starszych i dedykowanych systemów sterowania (np. w maszynach) oraz koszty rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej (sieci obiektowe).