Metody CAD i AI w inżynierii elektrycznej
Wybór przykładów z zastosowaniem programu MATLAB
Rozwiązania oparte na metodach sztucznej inteligencji (AI), w szczególności w odniesieniu do napędów elektrycznych i maszyn elektrycznych pracujących w systemie elektroenergetycznym, znalazły obecnie stałe miejsce w praktyce inżynierskiej. Zaistniała wobec tego potrzeba kształcenia kadry inżynierskiej w tym zakresie.
Publikacja ta, będąca częścią serii ?MASZYNY ELEKTRYCZNE? zawiera ćwiczenia i przykłady pogrupowane według zagadnień takich przykładowo, jak:
- ALGORYTMY GENETYCZNE: estymacja parametrów modelu matematycznego obcowzbudnego silnika prądu stałego,
- SZTUCZNE SIECI NEURONOWE: neuronowy estymator prędkości obrotowej silnika prądu stałego albo:
- LOGIKA ROZMYTA I ROZMYTE SIECI NEURONOWE: rozmyty regulator temperatury pieca oporowego.
Książkę kierujemy przede wszystkim do studentów kierunków technicznych i informatycznych, typu: elektrotechnika, mechatronika, automatyka i robotyka czy informatyka.
Informacja o autorze/ redaktorze:
dr inż. Adrian Nocoń
Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny
Instytut Elektrotechniki i Informatyki
Z-ca Dyrektora ds. Dydaktyki i Współpracy z Przemysłem
- specjalizuje się w: elektrotechnice, elektroenergetyce, automatyce i sterowaniu, metodach komputerowych w technice
- wydał ok. 70 publikacji
- 4 monografie zostały wydane przez Politechnikę Śląską
- propagator nauki
- wykonawca wielu prac dla przemysłu, współpracował z firmami z branży elektrotechnicznej: Elhand, EthosEnergy, Kared, ComAp, GE i Schneider Electric
- staż w norweskiej firmie Scan-El (nowoczesne systemy zasilania statków)
- liczne nagrody rektorskie
Notka na IV okładkę /Rekomendacje:
Metody CAD i AI w inżynierii elektrycznej
Wybór przykładów z zastosowaniem programu MATLAB
Powszechny dostęp do wysokowydajnych systemów komputerowych i specjalistycznego oprogramowania (np. systemy Matlab, Scilab, Gecko-simulations, PSpice) sprawił, że metody wspomagania komputerowego stały się podstawowym sposobem projektowania w szeroko pojętej inżynierii elektrycznej. Metody komputerowe i ich zastosowania wykładane są na wszystkich elektrycznych kierunkach studiów.
Niniejsza pozycja jest próbą przedstawienia ogólnego zarysu teorii i praktyki metod sztucznej inteligencji w odniesieniu do elektrotechniki, a w szczególności maszyn elektrycznych, z punktu widzenia podstawowego kształcenia kadry inżynieryjnej na kierunku elektrotechnika, inżynieria elektryczna i kierunkach pokrewnych. Problematyka ta jest nakreślona na tle metod wspomagania komputerowego, a ściślej modelowania matematycznego.
Publikacja kierowana jest przede wszystkim do studentów studiów technicznych, studiujących przykładowo: elektrotechnikę, mechatronikę, automatykę i robotykę czy informatykę (przedmioty: maszyny elektryczne, inżynieria elektryczna, projektowanie urządzeń elektrycznych). Książka znajdzie również swych Czytelników wśród inżynierów elektrotechników, energetyków mechatroników, automatyków czy projektantów układów mechatronicznych wykorzystujących techniki AI.
Więcej informacji na stronie.
Źródło: PWN