Lokalizacja elektrowni jądrowej coraz bliżej

  PGE EJ 1 podpisała umowę z WorleyParsons na badania lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Badania prowadzone będą równolegle w lokalizacjach Choczewo i Żarnowiec.

  PGE Energia Jądrowa poinformowała, że 7 lutego 2013 roku, PGE EJ 1 podpisała umowę z konsorcjum WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc., WorleyParsons Group Inc. Przedmiotem umowy są badania środowiska, badania lokalizacji oraz usług związanych z uzyskaniem pozwoleń i uprawnień niezbędnych w procesie inwestycyjnym związanym z budową przez PGE EJ 1 pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW.

  – Na obecnym etapie realizacji projektu jest to najważniejsza umowa jaką dotychczas podpisano. Umowa przełomowa, bo jej efektem będzie wybór docelowej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ? powiedział Aleksander Grad, prezes PGE Energia Jądrowa.

  Badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone będą równolegle w dwóch lokalizacjach: Choczewo i Żarnowiec, które wskazane zostały przez inwestora w listopadzie 2011 roku, jako dwie spośród trzech potencjalnych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Trzecia wówczas wskazana lokalizacja to Gąski.

  Rozpoczęcie badań we wskazanych lokalizacjach planowane jest w ciągu trzech miesięcy od daty podpisania umowy. PGE Energia Jądrowa poinformowała, że umowa z WorleyParsons pozwala na zbadanie do czterech lokalizacji, w przypadku gdyby badania lokalizacyjne w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że nie są one odpowiednie dla elektrowni jądrowej.

  Konsorcjum WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc., WorleyParsons Group Inc. wyłonione zostało w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzonym przez PGE EJ 1.