Lenovo przejmuje dział serwerów firmy IBM

  Firmy Lenovo oraz IBM zawarły ostateczne porozumienie, na mocy którego Lenovo planuje przejęcie działu serwerów x86 IBM – czytamy w komunikacie spółki. Cena zakupu wynosi około 2,3 miliardów dol, z czego około dwóch miliardów Lenovo wniesie w gotówce, a resztę w formie własnych akcji.

  Jak poinformowano w komunikacie, porozumienie dotyczy takich produktów jak serwery typu blade oraz przełączniki System x, BladeCenter i Flex System, systemy zintegrowane Flex oparte na architekturze x86, serwery NeXtScale i iDataPlex oraz powiązane oprogramowanie, a także działów zajmujących się sieciami i konserwacją.

  IBM zachowa serwery mainframe System z, Power Systems, Storage Systems, serwery Flex z procesorami Power oraz urządzenia PureApplication i PureData.

  Porozumienie wynika ze współpracy pomiędzy firmami, która trwa już od 2005 roku. Wtedy Lenovo przejęło dział komputerów PC od IBM, w tym linię notebooków ThinkPad. Od tego momentu obie firmy współpracowały w wielu dziedzinach.

  IBM – czołowy producent oprogramowania na serwery x86 – nadal będzie rozwijać ofertę oprogramowania do systemów Windows i Linux na platformę x86. Firma może się poszczycić tysiącami produktów oraz dziesiątkami tysięcy programistów i specjalistów, którzy tworzą oprogramowanie do systemów x86.

  "Lenovo i IBM planują nawiązanie strategicznych relacji, które będą obejmować globalną umowę dotyczącą produktów OEM i odsprzedaży przodujących w branży systemów dyskowej pamięci masowej klasy podstawowej i średniej Storwize, systemów taśmowej pamięci masowej, oprogramowania General Parallel File System, usług SmartCloud Entry oraz elementów oferty oprogramowania systemowego IBM, w tym rozwiązań Systems Director i Platform Computing" – czytamy w komunikacie.

  Po sfinalizowaniu transakcji Lenovo przejmie powiązaną z tymi produktami obsługę klientów i usługi konserwacji. Przez dłuższy czas usługi konserwacji w imieniu Lenovo będzie nadal świadczyć IBM, dzięki czemu klienci nie odczują większych zmian w zakresie wsparcia technicznego.

  Lenovo zamierza zatrudnić około 7500 pracowników IBM na całym świecie, w tym z głównych ośrodków, takich jak Raleigh, Szanghaj, Shenzhen i Tajpej.

  Przed zawarciem tego porozumienia firma IBM zapowiedziała inwestycję ponad 1 miliarda USD w nowy dział IBM Watson Group, oraz 1,2 miliarda dol w poszerzenie usług w chmurze w 40 centrach danych, w 15 krajach na pięciu kontynentach.

  Po sfinalizowaniu transakcji żadna z firm nie przewiduje zmian w swojej dotychczasowej, niezależnej działalności związanej z serwerami, w tym w odniesieniu do obsługi klientów i dostępności produktów.