Łagodzenie zagrożeń

Jak można przeczytać na stronie internetowej PAIiIZ, w połowie czerwca w ich siedzibie zostało otwarte Centrum Biznesu Polonijnego. Propozycja skierowana jest do przedsiębiorców polonijnych, którzy prowadzą działalność za granicą i chcieliby otworzyć w Polsce swoje przedstawicielstwo lub nawiązać kontakty handlowe z polskimi firmami. Czy nasi emigranci skorzystają z tego pomysłu? Czy jest to sposób na przyciągnięcie kapitału (zarówno ludzkiego, jak i finansowego) do Polski? Być może. Tymczasem kolejne zagraniczne firmy inwestują w Polsce, a te obecne już od dawna rozbudowują i budują nowe zakłady (szczegóły w dziale „Nowości”).

Tymczasem polskie firmy również nie próżnują i ciężko pracują nad poszerzaniem swojego zasięgu oraz wzmacnianiem pozycji poza granicami Polski, szukając kontrahentów m.in. na Międzynarodowych Targach Technologii, Innowacji i Automatyki w Przemyśle w Hanowerze. O tym, z jakimi wyzwaniami stykają się na co dzień, jak wygląda proces od pomysłu do sukcesu, co można wygrać, a jakie są zagrożenia w funkcjonowaniu na międzynarodowych rynkach – rozmawiała z polskimi wystawcami nasza redaktor Anna Jezierska, a wyniki tych rozmów prezentujemy w artykule „Dlaczego upadło cesarstwo rzymskie?” (str. 40).

Już, mam nadzieję, przyzwyczailiśmy Państwa do naszych comiesięcznych szczegółowych badań dotyczących automatyki. Tym razem odpowiadamy na pytania: Jaka jest sytuacja na rynku napędów elektrycznych? Jakie funkcje i własności napędów są istotne dla użytkowników oraz dostawców takich napędów? Wyniki badań wraz z szerszą analizą przedstawiamy w artykule „Branża napędów elektrycznych wciąż dynamiczna i rozwojowa” (str. 20).

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku. Wielu z nas nie dane jest odpocząć od codziennych obowiązków, w związku z nagłymi sytuacjami awaryjnymi, spowodowanymi, być może, niedostatecznymi zabezpieczeniami. Jak się przed takimi sytuacjami uchronić i z czystym sumieniem wyjechać nad morze? W artykule „10 potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa w systemach sterowania” (str. 8) eksperci z całego świata dzielą się z czytelnikami Control Engineering Polska swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń bezpieczeństwa funkcjonowania przemysłowych systemów sterowania oraz omawiają możliwości ich łagodzenia.

Pozostaje mi więc życzyć miłej lektury i spokojnego, niczym niezakłócanego wypoczynku.

 Hanna Tylicka, redaktor naczelna
ht@controlengpolska.com