Kto zbuduje wiatraki na morzu?

  Łącznie 31 wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich wpłynęło już do Ministerstwa Infrastruktury.

  Wybudowanie sztucznych wysp jest niezbędnym elementem umożliwiającym rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce.

  – Obecnie na stronie BIP Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej znajduje się 20 ogłoszeń, w sumie wpłynęło 31 wniosków – poinformował portal wnp.pl Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy MTBiGM.

  Uzyskanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp jest niezbędne, gdy firma chce budować w farmy wiatrowe na morzu.

  W Europie moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych wynosi ponad 3 GW, a prognozy na rok 2020 przewidują osiągnięcie poziomu 40 GW. Liderem tego sektora jest Wielka Brytania, a za nią Dania, Holandia i Belgia, dużą ilość projektów przygotowują także Niemcy.

  W Polsce rozwój morskiej energetyki wiatrowej umożliwiono dopiero w połowie ubiegłego roku, kiedy to rząd znowelizował ustawę o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej do 2030 r. istnieje możliwość zainstalowania morskich elektrowni wiatrowych o łącznej mocy nawet 10 GW, a rozwój tego sektora może przyczynić się także do utworzenia w Polsce nawet 9 tysięcy nowych miejsc pracy w przemyśle stoczniowym, portowym, morskim i sektorze usług.

  Swoje plany inwestycyjne w zakresie morskiej energetyki wiatrowej ogłosiła dotychczas PGE Energia Odnawialna, która złożyła wnioski o zgodę na budowę trzech sztucznych wysp umożliwiających budowę farmy wiatrowej o mocy 3,4 GW. PGE EO w ubiegłym roku zarejestrowała także trzy spółki celowe, które mają realizować projekty budowy wiatraków na morzu, przeanalizowała obszary na Bałtyku i wybrała lokalizacje.

  O pozwolenie na budowę sztucznych wysp wystąpił także PKN Orlen. Na dwóch sztucznych wyspach chce postawić farmy wiatrowe o mocy 2 GW. Plany w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce mają także m.in.: firmy z Hiszpanii i Portugalii oraz Kulczyk Investments, które także złożyły już wnioski do ministerstwa infrastruktury.

  Doświadczenie w budowie morskich farm wiatrowych ma także RWE. W tego rodzaju energetyce ma już zainstalowane ponad 150 MW, głównie w Wielskiej Brytanii.