KSSE: strefa kontra kryzys

    Co najmniej sześć zezwoleń na rozpoczęcie działalności ma wydać w tym roku Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Trwają starania o kolejną zmianę granic terenów objętych ulgami.
    Jesienią ubiegłego roku zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wystąpił do Ministerstwa Gospodarki o zmianę granic strefy w: Lubaniu, Gryfowie Śląskim, Nowogrodźcu, Dobroszycach i Ostrowie Wielkopolskim. W marcu powinny zatem zostać z niej wyłączone grunty, które nie budziły zainteresowania. Nowe rozporządzenie otwiera drogę kolejnym sześciu inwestorom. Są już gotowe projekty i jeśli zostaną zrealizowane, zatrudnienie w strefie wzrośnie  w perspektywie kilku lat o 20%.
    – Jesteśmy w stanie włączyć do strefy także dwa byłe duże zakłady: Kamodex w Kamiennej Górze i Olszyńską Fabrykę Mebli w Olszynie – zapewnił Szymon Madera, Prezes Kamiennogórskiej Strefy. Niezależnie od zmiany granic trwają rozmowy z innymi inwestorami. Według przewidywań zarządu strefy, większość firm wystąpi o nowe zezwolenia, co w dłuższej, maksymalnie trzyletniej perspektywie, wpłynie na wzrost poziomu inwestycji i zatrudnienia.
    W 2008 roku Kamiennogórska SSE wydała sześć zezwoleń i nawiązała współpracę z kolejnym strategicznym inwestorem – firmą Toyota, która wybuduje zakład w Nowogrodźcu. Był to także bardzo dobry rok dla Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie zainwestowały trzy nowe firmy. Udało się zagospodarować część terenu po byłych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Lubaniu.