Konkurs na otworzenie biznesów związanych z nawigacją satelitarną

  Osoby chętne do otworzenia własnej firmy związanej z rynkiem nawigacji satelitarnej mogą wziąć udział w konkursie European Satellite Navigation Competition z pulą nagród wynoszącą milion euro. Uczestnikom pomogą inkubatory biznesu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

  Konkurs jest prowadzony przez 25 regionów partnerskich w 19 krajach europejskich, Japonii, Meksyku, Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej. Wśród tego grona nie ma regionu z Polski, ale Polacy mogą wziąć udział w konkursie ? trzeba tylko wybrać zagraniczny region, w których chcemy startować.
   
  Konkurs, znany też pod nazwą Galileo Masters, odbywa się już po raz dziesiąty. Mogą w nim wziąć udział firmy przemysłowe, inwestorzy, instytuty badawcze, uniwersytety, a także osoby indywidualne. Zgłaszać można pomysły na usługi, produkty i innowacje biznesowe, które wykorzystują nawigację satelitarną.
   
  Według informacji podawanych przez organizatorów, jedna trzecia uczestników z poprzednich edycji utworzyła własne firmy, a około 80 proc. zaprezentowanych aplikacji zostało wdrożonych.
   
  Jedna z nagród nosi nazwę ESA Innovation Prize i wynosi 10 tysięcy dolarów. Zostanie przyznana innowacyjnemu pomysłowi na komercyjne użycie technologii kosmicznych w innych obszarach gospodarki, który może być szybko przekształcony w przynoszący zyski biznes. Dotychczas w tej kategorii nagrodzono m.in. aplikację oprowadzającą zwiedzających po centrach wystawowych, urządzenie pomagające w ustalaniu pozycji statków morskich z centymetrową dokładnością, a także system wykrywania zanieczyszczeń w rzekach.
   
  Formalnym organizatorem konkursu European Satellite Navigation Competition 2013 jest Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen w Niemczech. Nagrody będą przyznawane przez każdy z regionów partnerskich uczestniczących w konkursie, dodatkowo przewidziano siedem nagród specjalnych (m.in. ESA Innovation Prize), nagrodę główną oraz nagrodę publiczności (na podstawie głosowanie internetowego). Łączna pula nagród ma wartość miliona euro.
   
  Instytucje zaangażowane w konkurs to oprócz Europejskiej Agencji Kosmicznej, także Europejskie Biuro Patentowe, Niemieckie Centrum Aerokosmiczne DLR, Europejska Agencja Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 30 czerwca 2013 r. za pomocą strony internetowej www.galileo-masters.eu, na której znajdują się dokładne informacje na temat konkursu. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystości finałowej 5 listopada 2013 r. w Monachium.