W grudniu 2006 roku odbyło się w Wiedniu spotkanie pod nazwą Vienna Automation Ball ? Dancing with Mechatronics, na które firma FESTO zaprosiła dziennikarzy i przedstawicieli mediów. ?Jesteśmy liderem w pneumatyce sterującej i napędowej, ale inne techniki automatyzacji procesów produkcyjnych to także nasze mocne strony? ? takie przesłanie adresowane było do uczestników spotkania.
Firma wkracza zdecydowanie w szeroko pojętą dziedzinę mechatroniki ? stąd wiodącym ?tańcem? balu był taniec z mechatroniką.
Podczas spotkania przedstawiciele firmy FESTO zaprezentowali nowości, które określają kierunki działań rozwojowych firmy na najbliższą przyszłość. Prezentacja podzielona była na kilka tematycznych grup nawiązujących tytułami do muzycznych tradycji Wiednia.
W grupie pierwszej Harmony of Communication tematem wiodącym były otwarte systemy komunikacji jako droga rozwoju komunikacji urządzeń stosowanych w nowoczesnych układach automatyzacji produkcji.
Tendencją jest stosowanie kompaktowych, szybszych komponentów z rozbudowanymi funkcjami diagnostycznymi, które można montować w systemach zdecentralizowanych. Systemy takie to: niższe koszty instalacji, łatwiejszy montaż i szersze możliwości zastosowania. Dotyczy to szczególnie bardziej skomplikowanych lub trudnych rozwiązań. Firma FESTO oferuje do tego rodzaju systemów również swoje produkty, jak na przykład ułatwiającą uruchomienie układu sterującego jednostkę operatorską CPX-MMI. Zupełnie nowe rozwiązania to wyspy zaworowe CPX/VTSA o kompaktowej konstrukcji i rozbudowanej diagnostyce oraz wyspy zaworowe CPV Exi do zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem.
W drugiej grupie Melody of High Quality przedstawiono rozwiązania, jakie firma FESTO oferuje w zakresie systemów wizyjnych do szerokiego zastosowania w różnych procesach produkcyjnych i kontroli jakości. Inteligentny system wizyjny firmy FESTO SBOC-Q daje możliwość kontroli jakości wielu wyrobów i sprawdzenie wielu różnych ich właściwości,takich jak na przykład: kształt, wymiary, położenie itp. System ten może również być zastosowany do sterowania urządzeniami manipulacyjnymi przy pracach montażowych. Podane zostały przykłady konkretnych aplikacji, które zarówno przyczyniły się do zwiększenia wydajności produkcji, jak i zapewnienia niezawodnej kontroli jakości. Cztery inteligentne systemy wizyjne SBOC-Q firmy FESTO z powodzeniem działają na taśmach produkcyjnych przewodów hamulcowych i paliwowych brytyjskiej firmy TI Automotive, gwarantując zero braków. Systemy te działając z wykorzystaniem pakietu programowego Checkbox zapewniają, że właściwa śruba z 17 możliwych podawana jest na stanowisko montażowe.
Opracował na podstawie materiałów
informacyjnych z konferencji:
J.M. Pieńkowski.
Extra online
W kolejnej grupie Symphonies in Leading Technology chyba najciekawszym tematem było zaprezentowanie bardzo innowacyjnej metody pomiaru położenia tłoka w siłownikach pneumatycznych i hydraulicznych. W metodzie tej wykorzystywane są mikrofale o wysokiej częstotliwości 1-24 GHz, które są również stosowane w telekomunikacji i przemyśle motoryzacyjnym. Niewątpliwą zaletą wykorzystywanego w tej metodzie czujnika pomiaru położenia jest jego uniwersalność ? jeden czujnik można zastosować do siłowników o różnych skokach.
Drugim omawianym w tej grupie tematem były napędy hybrydowe do różnych operacji manipulacyjnych. W napędach tych wykorzystywane są w sposób optymalny cechy i zalety siłowników pneumatycznych, jak: solidna i mocna budowa, trwałość, łatwy montaż i obsługa, oraz elektrycznych, jak dokładność i dynamika. Takim napędem, oferowanym przez firmę FESTO, jest moduł HME z wbudowanym napędem liniowym. HME ? zapewniając powtarzalność dokładności położenia 0,15 mm ? jest idealnym rozwiązaniem do prac montażowych, np. polegających na dokładnym łączeniu delikatnych detali.
W grupie tematycznej Duet in Engineering with EPLAN przedstawiono efekty współpracy firmy FESTO z Eplan Software & Service.
Wspólne opracowanie jest niewątpliwie znaczącą pomocą dla projektantów układów automatyki. Istotną cechą tego opracowania jest to, że są w nim ściśle powiązane rozwiązania układów z wykorzystaniem urządzeń pneumatycznych i elektrycznych. Korzystając z tego oprogramowania użytkownik ma ułatwiony dobór produktów poprzez bezpośrednie połączenie z katalogiem cyfrowym FESTO.
Na zakończenie prezentacji odbyła się dyskusja na temat przewidywanych dalszych możliwości zastosowania mechatroniki w procesach produkcyjnych.
W drugim dniu spotkania uczestnicy odwiedzili fabrykę NXP (firma założona przez firmę Philips), gdzie mieli możliwość zobaczenia produktów firmy FESTO, zastosowanych w procesie produkcyjnym miniaturowych mikrofonów i słuchawek do aparatów przenośnych, w tym do telefonów komórkowych. Firma NXP jest w światowej czołówce producentów tego rodzaju wyrobów i od dłuższego czasu w swoim procesie produkcyjnym wykorzystuje szereg produktów firmy FESTO.
W tym dwudniowym spotkaniu w Wiedniu uczestniczyło 88 dziennikarzy i przedstawicieli mediów z 20 krajów.
Opracowanie na podstawie materiałów informacyjnych z konferencji:
J. M. Pieńkowski