Koncertowe roboty ABB

Koncerty zespołu Bon Jovi zawsze były niezwykłym doznaniem audiowizualnym. Trasa ?The Circle Tour?, która została zainaugurowana w Key Arena w Seattle stworzyła nową jakość dla tego rodzaju innowacyjnych przedsięwzięć. Pierwszoplanową rolę w efektach wizualnych odgrywa pięć przemysłowych robotów ABB ustawionych z tyłu sceny. Każdy z nich wyposażony jest w panel wideo typu LED w rozmiarze prawie 2 na 3 metry, przymocowany do przegubowego ramienia robota. Roboty i ekrany stanowią integralną część widowiska poruszając się rytm muzyki i wyświetlając na żywo relację z koncertu oraz animacje cyfrowe. Co jakiś czas ramiona pięciu robotów tworzą formację, łącząc pięć osobnych ekranów w jeden. Roboty będą towarzyszyły zespołowi na trasie koncertowej, która potrwa prawie dwa lata. To oznacza, że wystąpią około 60 razy w Ameryce Północnej i Europie. Wygląda na to, że zaplanowanych zostanie jeszcze więcej koncertów. To będzie najdłuższa trasa koncertowa Bon Jovi od lat 80-tych.
Ta kreatywna koncepcja, która ożywia roboty na scenie to RoboScreen?, opatentowana technologia opracowana przez wynalazcę o nazwisku Andy Flessas, założyciela i prezesa Robotic Arts w Las Vegas, w Newadzie. Doświadczenie Flessasa w pracy z robotami sięga połowy lat 90-tych. W roku 2006 wszedł on do grona elitarnych ekspertów po tym, jak w ośrodku szkoleniowym ABB w Auburn Hills, Missouri, w Stanach Zjednoczonych zdobył certyfikat z zakresu programowania, projektowania i sterowania robotami. Przez cały czas pracował nad pomysłem zamocowania ekranu graficznego na ramieniu robota, chcąc stworzyć unikalne wrażenie wizualne. 
 
Oprogramowanie, które pozwala robotom wykonywać precyzyjne układy choreograficzne w rytm muzyki to Robot Animator?, umożliwiające tworzenie animacji komputerowych 3D. Opatentowane przez Flessasa oprogramowanie dostarcza osobnego interfejsu do animacji ruchów robotów ABB, tak jakby były postaciami ekranowymi. Kiedy planowany ruch zostaje opracowany, Robot Animator przesyła kod bezpośrednio do sterownika robota ABB, a ten odtwarza ten sam ruch na scenie.
?Jesteśmy w stanie wziąć roboty ABB z fabryki i zmienić jest w gwiazdy rocka głównie dzięki kontrolerowi ABB IRC5 i jego zdolności do interpretacji precyzyjnych ruchów zaprojektowanych przez Robot Animator,? powiedział Flessas. ?Programowanie, które wykonujemy dla trasy ?Circle Tour? mogłoby stworzyć nowy wzorzec do wykorzystania w aplikacjach przemysłowych w przyszłości. Ta aplikacja stworzona dla celów rozrywki mogłaby stać się takim przełomem.?
Kiedy John Bon Jovi i szefowie organizacji trasy oglądali prezentację koncepcji RoboScreen, początkowo byli zafascynowani unikalnością pomysłu i wyglądem robotów IRB 7600. Ostatecznie urzekła ich pełna gracji i elegancji choreografia. Dowiedzieli się również o ogromnej ilości instalacji wykonanych na całym świecie przez ABB oraz szerokim zapleczu serwisowym firmy.
?Andy Flessas to prawdziwy wizjoner. Jesteśmy podekscytowani tą unikalną aplikacją, którą stworzył dla robotów ABB,? powiedział Joe Campbell, wiceprezes sprzedaży i marketingu dywizji Robotyki ABB w Ameryce Północnej. ?Współpraca z Robotic Arts i Bon Jovi to z pewnością jedno z najbardziej wyjątkowych przedsięwzięć, w jakie byliśmy zaangażowani.?
 
Każdy z robotów IRB 7600 jest wyposażony w specjalnie zaprojektowany panel typu LED o wadze około 320 kg składający się z 24 pojedynczych paneli zorganizowanych w sześciu kolumnach i czterech rzędach. Powiększony obraz wycinka sceny prezentowany na panelach będzie uzyskiwany przy pomocy kamer rozmieszczonych na scenie i w jej otoczeniu. Na ekranach pojawiać się będą również animacje będące kombinacją wcześniej przygotowanych grafik trójwymiarowych i uzyskiwanych w czasie rzeczywistym efektów wizualnych generowanych na podstawie grającej muzyki.
?Roboty przemysłowe towarzyszące zespołowi na trasie koncertowej to wydarzenie, którego jeszcze nie było,? powiedział Flessas. ?Stanowią znaczący element pokazu, pomagając w tworzeniu całościowego wrażenia artystycznego, z którego znany jest zespół Bon Jovi.?
Projekt i budowa odpowiedniej konstrukcji, która pozwoliłaby pięciu ekranom idealnie wpasować się w scenografię zostały wykonane przez Tait Towers, słynną na świecie firmę zajmującą się organizacją tras koncertowych z siedzibą w Lititz, w Pensylwanii.
Trasa koncertowa ?Circle Tour? jest drugą, wielką, produkcją branży rozrywkowej, w którą na przestrzeni roku zaangażowane zostały roboty ABB. W roku 2009 kilka z nich zagrało w scenie filmu ?Terminator-Ocalenie?, którego gwiazdą był aktor Christian Bale.