Kobold – Rotametry z tworzyw sztucznych

Plastikowe przepływomierze KSM firmy Kobold są urządzeniami działającymi w oparciu o dobrze znaną zasadę przepływomierza pływakowego (rotametru). Punktem odniesienia do odczytu wskazania na skali tuby pomiarowej wykonanej z tworzywa sztucznego jest górna krawędź pływaka podnoszonego wewnątrz tej tuby przez przepływające przez nią medium. Standardowo przepływomierze dostarczane są ze skalą dla wody lub powietrza z naniesionymi wartościami bezwzględnymi i procentowymi, dwoma wskaźnikami wartości progowych i szyną do mocowania zestyków. Dla mediów agresywnych dostępne są wersje z rurą pomiarową wykonaną z Polisulfonu (KSM-2) lub PVDF (KSM-3). Dla standardowych aplikacji obudowa wykonana jest z Trogamidu (KSM-1). Standardowo przyłącze procesowe wykonane jest w materiale tuby pomiarowej (gwint zewnętrzny). Opcjonalnie wraz z przepływomierzem można zamówić końcówki PCV z przyłączem klejonym lub gwintowanym oraz przyłącza metalowe z gwintami wewnętrznymi. Opcjonalnie dostępne są również zestyki magnetyczne (kontaktrony) do sygnalizacji wartości progowych. Wymiary nominalne, zakres pomiarowy oraz materiał, z którego wykonana jest tuba pomiarowa oznaczone są na jej powierzchni.

Do szczególnych zalet rotametrów KSM należy zaliczyć wysoką odporność na wstrząsy i korozję oraz możliwość zamówienia specjalnych skali pomiarowych.

Ze względu na relatywnie niską cenę, szeroki zestaw zakresów pomiarowych oraz inne wymienione wcześniej cechy, rotametry KSM znalazły zastosowanie w szeroko pojętej inżynierii przemysłowej, np. w układach chłodzenia i w aplikacjach wodnych czy w układach sprężonego powietrza i jako sygnalizatory suchobiegu pomp.

Bardziej szczegółowe dane techniczne znajdują się na stronie www.kobold.pl w zakładce ?Przepływ? ? katalog S2.