KEW 2500 – Cęgowy miliamperomierz prądu DC

Japoński producent aparatury pomiarowej, przede wszystkim mierników parametrów instalacji elektrycznych tym razem wychodzi na przeciw potrzebom automatyków, elektroników mających do czynienia z obwodami sterowania, a także innych techników prowadzących pomiary prądów stałych o małym natężeniu. Niejako przełamując monopol nielicznych dotychczas na rynku mierników tego typu wprowadza do oferty nowy produkt ? KEW2500.

To kompaktowe urządzenie służy do cęgowego pomiaru prądu stałego ? bezpotrzeby rozpinania badanych obwodów. Miernik Kyoritsu przeznaczony jest głównie do pomiarów w prądowej pętli sterowania 4-20mA DC, posiada jednak też zakres do pomiaru prądów o wyższym natężeniu ? do 100mA.

Urządzenie to jest niewielkie i poręczne. W odróżnieniu od znanych już na rynku konstrukcji tego typu KEW2500 posiada smukłe cęgi pomiarowe wyprowadzone na długim (ok.74cm) przewodzie, przez co manewrowanie cęgami staje się dużo łatwiejsze.  Główna część miernika ma wymiary 61x40x111 mm, natomiast moduł cęgów ma wymiary 32x19x104 mm mierząc w najszerszym miejscu przy dźwigni otwarcia cęgów, a całość waży jedynie 290g. Same cęgi mają wymiary 19x14x24 mm, przy czym mogą zostać zaciśnięte na przewodniku o maksymalnej średnicy 6mm. Kto kiedykolwiek miał do czynienia z gąszczem przewodów w szafach sterowniczych, gdzie niejednokrotnie podejście do pojedynczego przewodu jest znacznie utrudnione ? ten wie, jak ważnym aspektem jest kompaktowość cęgów, którymi prowadzony ma być pomiar. W tym przypadku KEW2500 wygrywa także tym, że cęgami można manewrować niezależnie od głównej części miernika, która to może zostać przymocowana do obudowy szafy sterowniczej bądź rozdzielnicy za pomocą zintegrowanych w obudowie magnesów lub ucha do zawieszenia znajdującego się w górnej jej części. Dzięki temu operator ma możliwość łatwej obserwacji wskazań wyświetlacza.

Kolejnym z udogodnień jest podświetlenie wyświetlacza LCD ułatwiające prowadzenie pomiarów w warunkach ograniczonego oświetlenia. Dodatkowo po włączeniu podświetlenia uaktywnia się biała mocna dioda świecącą pełniąca funkcję latarki, znajdująca się w górnej części obudowy miernika.

Jeśli chodzi o pomiary ? KEW2500 charakteryzują bardzo wysokie dokładności wskazań, tj. na zakresie 20mA producent zapewnia dokładność ?0,2% wartości wskazania ?cyfr najmniej znaczących, przy rozdzielczości 0,01mA. Natomiast na zakresie 100mA dokładność wynosi ?1,0% ?5cyfr, a rozdzielczość 0,1mA. Przed pomiarem należy pamiętać o wykonaniu zerowania wskazania przyciskiem ?0 Adj?.

Oprócz wskazań wartości natężenia prądu KEW2500 pozwala na wskazanie procentowego poziomu wielkości sygnału sterującego, tzn. dla 4mA wskaże 0%, natomiast dla 20mA wskazanie wyniesie 100%.

Miernik wyposażony jest w analogowe wyjście sygnału napięciowego DC, dziękiktóremu jest możliwość podłączenia go do innego urządzenia pomiarowego, np. rejestratora lub multimetru.

Urządzenie dostarczane jest z wytrzymałym pokrowcem, kompletem 4 baterii LR06 (AA) oraz instrukcją obsługi.

Przedstawicielem i dystrybutorem aparatury pomiarowej firmy Kyoritsu w Polsce jest firma BIALL Sp. z o.o. z Gdańska (www.biall.com.pl).