Katowicka SSE spodziewa się osłabienia inwestycji w 2013

  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna spodziewa się w tym roku 20 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 0,8-1,2 mld zł. Może powstać 800-1200 nowych miejsc pracy – szacują przedstawiciele strefy. Oznacza to osłabienie inwestycji wobec roku 2012.

  "W związku z obecną sytuacją gospodarczą nasze prognozy na 2013 roku są bardzo ostrożne, choć jednocześnie nie pozbawione pewnego optymizmu. Wynika on z faktu, że np. firmy motoryzacyjne, by za około trzy lata móc skorzystać z powracającej koniunktury w tej branży, muszą już dziś decydować o lokowaniu niektórych swoich przedsięwzięć" – powiedział we wtorek PAP prezes KSSE Piotr Wojaczek.

  Paradoksalnie więc w sytuacji, gdy obecnie motoryzacja odczuwa kryzys związany ze spadkiem sprzedaży samochodów, właśnie ta branża może być motorem nowych inwestycji, które będą gotowe za 2-3 lata. Wśród tych inwestorów, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na ulokowanie swoich projektów w KSSE, dominowała branża motoryzacyjna.

  W ocenie prezesa Wojaczka skutki spowolnienia w sektorze motoryzacji, których doświadcza np. zwalniająca 1450 pracowników fabryka Fiata w Tychach (zlokalizowana poza strefą), nie muszą w podobny sposób przełożyć się na inne firmy motoryzacyjne na Śląsku, z których duża część działa w KSSE.

  "O zmniejszającej się skali produkcji Fiat informował swoich kooperantów już w połowie 2011 roku, byli więc w stanie stopniowo dostosowywać się do tej sytuacji i odpowiednio reagować, dopasowując swoje portfele. Dzięki temu społeczne skutki tego zjawiska rozłożyły się w ciągu półtora roku" – ocenił Wojaczek. Nie wykluczył, że także teraz firmy z branży motoryzacyjnej będą zmuszone do cięć.

  W minionym roku wydano 26 pozwoleń na działalność w KSSE – ponad połowę z nich otrzymały firmy już działające w strefie, które realizują w niej nowe projekty lub rozbudowują fabryki. Łączna wartość nowych inwestycji zadeklarowanych w 2012 r. to ponad 1,5 mld zł. Powstaje dzięki nim ok. tysiąca nowych miejsc pracy. To lepszy wynik niż w 2011 r., kiedy nowych projektów było 20, wartości ok. 1,1 mld zł, a nowych miejsc pracy również około tysiąca.

  Największe pozyskane w ubiegłym roku inwestycje realizują m.in. firmy: Metsa Tissue Krapkowice (ok. 170 mln zł) i Valeo Electric and Electronic Systems (ok. 110 mln zł). Pierwszy inwestor buduje w Krapkowicach na Opolszczyźnie nowoczesny zakład produkcji artykułów papierniczych, drugi stawia w Czechowicach-Dziedzicach nową halę produkcyjną z centrum laboratoryjno-badawczym i zapleczem biurowo-socjalnym. Firma zajmuje się produkcją podzespołów do rozruszników, alternatorów i kompresorów do klimatyzacji aut.