Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zyskuje kolejnych inwestorów

    W listopadzie 2005 roku do grona inwestorów KSSE dołączyły kolejne firmy. Działalność gospodarczą w Tychach rozpocznie spółka voestalpine SSC Polska. W Zabrzu zainwestują natomiast: Convertronic, Stilpol oraz BEST Poland.
    15 listopada 2005 roku pozwolenie na rozpoczęcie działalności w Tychach otrzymała spółka voestalpine SSC Polska. Firma voestalpine SSC Polska to spółka-córka austriackiego voestalpine Stahl Service Center, jednego z największych centrów docinania blachy cienkiej w Europie. Przewiduje się, że nakłady inwestycyjne wyniosą co najmniej 80 mln zł. 
    Przedmiotem działalności voestalpine SSC Polska będą usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych, a ich odbiorcami będą: branża AGD, budownictwo oraz przemysł samochodowy. Zakład w Tychach będzie pierwszą fabryką austriackiego producenta w Polsce, ale trzecią już spółką z tej grupy. W Krakowie działa voestalpine Polska, która sprzedaje wyroby spółki z Austrii. Pierwszą z firm, która zainwestuje w Zabrzu, jest Convertronic. Inwestycja powstanie na działce o powierzchni 1,1 ha. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 3,8 mln zł. Zatrudnionych zostanie co najmniej 15 osób. Firma produkować będzie w Tychach silniki elektryczne, prądnice i transformatory. Convertronic to firma z udziałem kapitału niemieckiego, należąca do grupy Con-vertronic ? znanego europejskiego producenta i dostawcy szerokiej gamy urządzeń elektroniki przemysłowej oraz zintegrowanych rozwiązań systemów zasilania.
    Drugim z nowych inwestorów w Zabrzu jest Stilpol, który na ponad 2-hektarowej działce wybuduje fabrykę produkującą komponenty do wyrobów AGD (w szczególności do okapów kuchennych). Na realizację projektu przeznaczonych zostanie co najmniej 14,5 mln zł. Zatrudnienie w nowej fabryce znajdzie co najmniej 152 pracowników. Stilpol będzie kooperować z kolejnym nowym inwestorem w gliwickiej podstrefie KSSE ? firmą BEST Poland. Oba przedsiębiorstwa są spółkami z udziałem kapitału włoskiego i współpracują przy produkcji wyrobów przeznaczonych na rynek AGD. Na działce o powierzchni 2,25 ha BEST Poland wybuduje zakład produkcyjny za ok. 34 mln zł, zatrudniający co najmniej 270 osób.