Kalisz inteligentnie opomiarowany

  Energa Operator zakończyła instalację liczników zdalnego odczytu na terenie Kalisza. Wymiana liczników objęła wszystkie tamtejsze gospodarstwa domowe, co oznaczało montaż blisko 50 tys. liczników ? poinformowała Energa Operator.

  Zakończenie instalacji liczników zdalnego odczytu na terenie Kalisza zostało ogłoszone wczoraj, 10 kwietnia br. Owe blisko 50 tys. inteligentnych liczników zamontowane w Kaliszu to prawie połowa z ponad 100 tys. takich urządzeń wymienionych na terenie dzialania Energa Operator.

  – Wprowadzenie inteligentnego opomiarowania jest najważniejszym projektem modernizacyjnym dla naszej spółki, a także największym i najbardziej zaawansowanym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Instalacja blisko 50 tysięcy nowych liczników wiązała się m.in. z modernizacją stacji energetycznych w mieście. Łącznie zmodernizowaliśmy blisko 300 stacji średniego i wysokiego napięcia. Pracujemy nad tym, by Kaliszanie już wkrótce odczuli korzyści płynące z instalacji ? powiedział Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator.

  Operator podał, że obecnie nowe liczniki kaliskie wykorzystywane są do zdalnego odczytu zużycia energii i fakturowania, ale ciągle jeszcze w znanych mieszkańcom cyklach dwumiesięcznych. W ?niedalekiej przyszłości? rozliczenia mają być oparte o bieżące zużycie energii i bardziej dopasowane do oczekiwań klientów.

  – Kwestie zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną pozostają w gestii samorządu gminnego. Jako gospodarzowi tego miasta zależy mi, by z tego zadania wywiązywać się jak najlepiej. Jestem przekonany, że instalacja liczników zdalnego odczytu, oprócz indywidualnych korzyści, jakie przyniesie mieszkańcom, przyczyni się też do podniesienia pewności i jakości dostaw prądu. ? powiedział Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

  Energa Operator poinformowała, że dobiegają końca prace nad udostępnieniem klientom w Internecie portalu do obserwacji ich zużycia energii, co nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Wówczas mieszkańcy Kalisza będą mogli prześledzić, ile energii zużywają w ciągu dnia, dzięki temu korzystać z niej bardziej świadomie, ograniczać wysokość rachunków, a ponadto będą mogli m.in. porównać swoje zużycie energii ze średnim dla wybranej przez nich grupy taryfowej.