JBC-electronic – Sensor wizyjny BS40

Firma Wenglor wprowadziła na rynek obecnie najmniejszy na świecie kolorowy sensor wizyjny o symbolu BS40. Sensor ten jest zdolny do szybkiego i pewnego przetwarzania kolorowych obrazów. Dzięki zastosowaniu funkcji autofocus zapewnia on znakomitą ostrość analizowanego obrazu. W obudowie o wymiarach 40 × 45 × 45,5 mm umieszczono: kamerę z kolorową matrycą CMOS o rozdzielczości 640 × 480 pikseli, optykę, moduł przetwarzający oraz oświetlenie. Sensor BS40 może pracować w odległości od 20 mm od obiektu (pole widzenia 16 × 12 mm) wzwyż bez zdefiniowanej  górnej granicy. Umożliwia on realizację różnych funkcji przetwarzania obrazów, m.in.: analizę kształtu, porównanie z obrazem referencyjnym, kontrolę obecności, porównywanie ilościpikseli oraz analizę koloru. Do każdego z dwóch wyjść przełączających istnieje możliwość łączenia operatorami logicznymi AND i OR do trzech z ww. funkcji jednocześnie.
Bezpłatne oprogramowanie konfiguracyjne ma m.in.: funkcję podglądu (pomocną przy ustawianiu i kontroli pracy sensora), możliwość automatycznego zapisu obrazów, na których zarejestrowano błędy, a także zapisania na dysku komputera aktualnej konfiguracji i jej ponownego wczytania do sensora. Komunikacja sensora z komputerem odbywa się za pomocą interfejsu USB 2.0.
Sensor BS40 współpracuje również z zewnętrznymi lampami, które umożliwiają prawidłowe oświetlenie większych lub niskokontrastowych obiektów. Wysoki stopień ochrony IP67 sensora wizyjnego chroni go przed wnikaniem zabrudzeń i wilgoci, np. podczas mycia maszyn. www.jbc.com.pl