Japońskie inwestycje w Polsce w 2006 r. mogą wynieść ok. 1 mld USD

  Wartość inwestycji japońskich w Polsce w 2006 roku może sięgnąć ok. 1 mld USD. Jest to o niemal 100% więcej od wszystkich inwestycji japońskich w Polsce do końca 2005 roku ? poinformowała we wtorek dyrektor ds. inwestycji Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Iwona Chojnowska-Haponik.
  ? Około 1 mld USD zainwestowano łącznie do końca 2005 roku. W 2006 roku wartość ta może podwoić się, ale trzeba pamiętać, że proces inwestycyjny trwa 3 do 5 lat, także ta kwota może rozłożyć się w czasie ? powiedziała dziennikarzom Chojnowska-Haponik.
  Poinformowała jednocześnie, że PAIiIZ prowadzi obecnie rozmowy z 35 potencjalnymi inwestorami japońskimi. Średnia wartość inwestycji to 10-40 mln USD.
  ? Wśród tych 35 projektów mamy ok. 10 projektów strategicznych ? powiedziała Chojnowska-Haponik.
  Dyrektor poinformowała, że wśród projektów znajdują się inwestycje z branży elektronicznej, ale również przetwórstwo przemysłowe i przemysł maszynowy.
  Jedną z ostatnich inwestycji japońskich w Polsce ogłosiła Toshiba, która w połowie września podpisała z rządem polskim list intencyjny nt. budowy fabryki w Kobierzycach. Wartość tej inwestycji ma wynieść 167 mln zł.
  PAIiIZ prowadzi obecnie rozmowy z 143 potencjalnymi inwestorami. Łączna wartość tych inwestycji to 2-3 mld euro.