Inwestycje w bloki energetyczne do 2020 r. – poniżej 50 mld zł

  Ministerstwo Skarbu Państwa ocenia, że do 2020 r. nakłady inwestycyjne w nowe bloki energetyczne w Polsce wyniosą prawdopodobnie poniżej 50 mld zł – poinformował w poniedziałek agencję Bloomberg minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

  "Był chaos inwestycyjny wśród spółek energetycznych. Planowały one budowę około 40 różnych elektrowni, a Polska tylu nie potrzebuje. Rzeczywiste wydatki będą dużo niższe od oficjalnych planów, prawdopodobnie poniżej 50 mld zł" – powiedział Budzanowski.

  Minister mówił niedawno, że priorytety w energetyce obejmują m.in. budowę elektrociepłowni Stalowa Wola, Włocławek, bloków energetycznych w Opolu, Turowie, Jaworznie, Kozienicach, Blachowni i Puławach. Ponadto na mniejszą skalę jeszcze trzy elektrociepłownie.

  Elektrociepłownia w Stalowej Woli to wspólne przedsięwzięcie Tauronu i PGNiG (partnerzy mają w spółce celowej po 50 proc. akcji). Będzie to największa elektrownia gazowa w Polsce. Wartość inwestycji wynosi ok. 1,6 mld zł. Elektrownia kogeneracyjna ma zacząć działać w 2015 roku. Nowy blok będzie miał 450 MW mocy elektrycznej oraz 240 MW mocy cieplnej.

  Z kolei Orlen chce zbudować elektrownię gazową o mocy ok. 500 MW we Włocławku. Spółka ma decyzję środowiskową, pozwolenie na budowę bloku, umowę z Gaz-Systemem na budowę gazociągu przyłączeniowego oraz umowę z PSE Operator na przyłączenie do sieci energetycznej. Szacowane nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 1,5 mld zł. Pod koniec lipca przedstawiciele firmy informowali, że przetarg na wybór wykonawcy dla elektrowni zakończy się na początku czwartego kwartału.

  Za budowę nowych bloków energetycznych w Opolu odpowiada PGE. W listopadzie 2011 roku spółka wybrała ofertę konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa o wartości 11,56 mld zł jako najkorzystniejszą w przetargu na wybór generalnego wykonawcy dwóch bloków o mocy 900 MW każdy, opalanych węglem kamiennym. Umowa w sprawie budowy bloków została podpisana w połowie lutegobr.