Inwestycja HFG w Opolu

    Międzynarodowy koncern Heerema Fabrication Group, światowy lider w dziedzinie produkcji platform wiertniczych, zainwestował w jednej z hal byłego kombinatu produkcji metalurgicznej APC Metalchem. Zakład funkcjonuje pod nazwą HFG Polska. Pierwsze elementy konstrukcji powstałych w Opolu będą niebawem wykorzystane na Morzu Północnym.

    – Elementy wyprodukowane w Opolu będą częścią platformy wiertniczej na Morzu Północnym, którą zamówił koncern paliwowy BP – mówi Jan van Diepeningen, dyrektor HFG Polska. – Dla zobrazowania wielkości powiem, że cała platforma waży 11 tys. ton, z czego w Polsce powstało 85 ton.

    Diepeningen zaznacza, że HFG ma zakłady niemal na wszystkich kontynentach. Władze koncernu zdecydowały się na ekspansję, bo w Holandii zaczynało brakować rąk do pracy. Jednym z powodów inwestycji w Polsce była opinia naszych rodaków jako dobrych pracowników.

    – Polacy nie boją się podróżować, a to przy specyfice naszej pracy jest bardzo ważne ? podsumowuje przedstawiciel HFG.

    Obecnie Heerema zatrudnia w Opolu 65 pracowników, ale do końca roku chce zwiększyć zatrudnienie do 120 osób. W 2010 r. liczba ta powinna się podwoić. Mimo kryzysu światowego firma ma kolejne zamówienia na platformy. Niebawem w Opolu mają być także wytwarzane elementy rurociągów. Firma planuje już kolejne inwestycje w Polsce, rozważa między innymi zakup terenu i budowę własnego zakładu.