Inwestorzy pokochali Polskę

    Polska jest najczęściej wskazywaną przez inwestorów zagranicznych lokalizacją nowych inwestycji w Europie – wynika z raportu Ernst & Young „Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2008”. Wyprzedziliśmy pod tym względem między innymi Niemcy, Rosję, Francję, Rumunię i Wielką Brytanię. Ponadto nasz kraj zajmuje drugie miejsce pod względem liczby tworzonych miejsc pracy i siódmą pozycję wśród krajów europejskich, do których napływają bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

    W minionym roku, w wyniku nowo ulokowanych w Polsce inwestycji zagranicznych, powstało 18 399 nowych etatów, co stanowi drugi wynik po Wielkiej Brytanii. Coraz wyraźniej krystalizują się najważniejsze kryteria wymieniane przez firmy jako decydujące o ulokowaniu inwestycji. Są to przede wszystkim: stabilny system prawa, dobra infrastruktura logistyczna i transportowa, efektywność i koszty pracy. Według analityków w przyszłości w coraz większym stopniu innowacyjność będzie decydować o inwestycyjnej atrakcyjności Europy.

    W pierwszej dziesiątce krajów uznanych przez przedsiębiorców za atrakcyjne pod względem inwestowania znalazły się: Stany Zjednoczone, Chiny, Hong Kong i Brazylia. Informacje zawarte w raporcie Ernst & Young zaprezentowano w biurze Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.