Inwencja 2007

W dniach 18-21 czerwca firma Schneider Electric przygotowała specjalne spotkanie dla wszystkich tych, którzy chcieli zapoznać się z kompletną ofertą firmy.

Co dla nich przygotowali pracownicy Schneider Electric? Co kryje się pod intrygująco brzmiącą nazwą: Inwencja 2007?

Oto odpowiedź:

    • w jednym miejscu, na powierzchni prawie 5 000 metrów kwadratowych w Centrum Murator Expo zaprezentowano kompletną ofertę firmy; 42 stoiska Expo, 24 interaktywne seminaria oraz pokazy z wykorzystaniem instalacji Demo;
    • w innowacyjny sposób przedstawiono rozwiązania z dziedziny: efektywności energetycznej, automatyki przemysłowej, osprzętu i systemów elektroinstalacyjnych;
    • uczestniczyły w niej wszystkie jednostki należące do Grupy Schneider Electric w Polsce: APC-MGE, Elda Eltra, Merten Schneider ElectricIndustries oraz TAC;
    • indywidualny program dnia dla każdego, dostosowany do jego potrzeb i zainteresowań; najlepsi specjaliści Schneider Electric służyli osobistą radą i pomocą.

Inwencja 2007 była częścią ogólnoświatowej imprezy Grupy Schneider Electric i będzie podróżować po świecie do końca 2007 roku. Polska była czwartym krajem z kolei zaraz po Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Chinach.

Misja i cel

Schneider Electric za cel postawił sobie przekazanie jak najwięcej informacji, m.in. na temat zmniejszenia zużycia energii: alokacji kosztów i analizy zużycia energii, sygnalizacji stanów alarmowych sieci rozdzielczej, rejestracji zdarzeń oraz automatyki budynków.

Ważnym, wręcz tematem wiodącym tego wydarzenia była również optymalizacja kosztów energii ? optymalizacja zakupów energii elektrycznej, ograniczanie popytu czy redukcja szczytowego zapotrzebowania mocy. Duży nacisk położono również na tematy związane z poprawą ciągłości produkcji i niezawodności zasilania, czyli na: monitoring jakości energii elektrycznej, korekcję współczynnika mocy, filtrowanie harmonicznych, optymalizację wykorzystania zasobów, zdalne sterowanie siecią rozdzielczą.

Zaprezentowany sprzęt

Stoiska podczas Inwencji 2007 podzielone były na trzy bloki:

Schneider Electric w Polsce, gdzie znajdowały się stoiska: ?Budujemy nowy elektryczny świat?, ?Współpraca z integratorami Systemów?, ?Współpraca z producentami rozdzielnic?, ?Współpraca z dystrybutorami,? ?Usługi i szkolenia? oraz pozostałe dwa bloki, które były równocześnie tematami wiodącymi Inwencji 2007 i zarazem są to główne sektory, w jakich działa firma Schneider Electric:

Automatyka przemysłowa, gdzie można było szukać informacji m.in. na temat: techniki serwonapędowej, sterowania i sygnalizacji w aktywnym, niebezpiecznym środowisku, rozwiązań Schneider Electric w technologii pakowania, rozwiązań aplikacyjnych dla przemysłu samochodowego itp.

Efektywność energetyczna, czyli: inteligentne systemy dla zapewnienia ciągłości zasilania, koordynacja zabezpieczeń, monitoring parametrów jakości energii elektrycznej itp.

Co interesującego mógł znaleźć dla siebie automatyk?

Podczas prezentacji wprowadzającej pracownicy Schneider Electric przedstawili pokrótce dążenia SE na rynku automatyki przemysłowej, przekonując, iż SE stawia na implementację ? tzn. łączenie produktów automatyki z wiedzą na temat ich stosowania.

Firma zgromadziła bibliotekę ponad 100 spójnych, otwartych i adaptowalnych sposobów na rozwiązanie konkretnych zadań inżynierskich, uwzględniających specyfikę najróżniejszych gałęzi przemysłu. Dokumentacja zawiera: przykłady programów, schematy elektryczne, podręczniki oraz instrukcje pomocne przy realizacji postawionego zadania.

Z instalacji demo ponad połowa oscylowała wokół tematyki związanej z automatyką przemysłową. Na konferencji prasowej zaprezentowane zostały rozwiązania bazujące na technologii web i serwerach active web, wbudowanych w moduły FactoryCast HMI PLC, poprzez które możliwa jest realizacja systemów automatyki, oferujących użytkownikowi końcowemu większą dostępność instalacji, dzięki wbudowanym rozwiązaniom diagnostycznym i HMI.

Przejęcie wiodących firm w branży rozwiązań web ? Digital Electronics w 2003 i Citect w 2006 roku ? zapewniło firmie Schneider Electric niezwykle silną pozycję na rynku HMI/WEB/SCADA/MES, więc nie zabrakło prezentacji pokazujących rozwiązania aplikacyjne z tej dziedziny.

Standard Ethernet i adaptowalna topologia sieci to powszechnie znane i ekonomiczne rozwiązanie dla użytkownika ? nie zabrakło więc prezentacji związanych z tym tematem. Jak twierdzą procownicy Schneidera, dzięki podwójnemu pierścieniowi Ethernet systemy Schneider Electric zapewniają: szybki, łatwy, bezpieczny, lokalny / zdalny i nieograniczony dostęp do informacji o stanie instalacji, a rozwiązania oferowane przez firmę Schneider Electric cechuje wysoka tolerancja na uszkodzenia ? dzięki czemu możliwa jest nieprzerwana praca systemów automatyki w przypadku wystąpienia nawet kilku awarii.

Propozycje dla producentów maszyn

Nie zabrakło tematów związanych z aplikacjami OEM. Producenci urządzeń i maszyn muszą dostosowywać swoje produkty do kilku światowych standardów sieci zasilających, dbając równocześnie o ich niezawodność. Niespodziewane awarie mogą wpływać niekorzystnie na jakość zasilania (przerwy w pracy sieci, przeciążenia, krótkotrwałe zaniki zasilania) i zakłócać pracę urządzeń automatyki (PLC, czujniki, elementy wykonawcze). Pełna gama zasilaczy Phaseo o wydajności prądowej od 3 A do 40 A zapewnia stabilizowane napięcie 24 VDC, nawet w przypadku awarii sieci lub przeciążenia, a niezawodność zasilania zapewnia redundancja zasilaczy.

O tym wszystkim można było przekonać się podczas jednej z prezentacji.

Kolejną propozycją dla producentów maszyn była prezentacja firmy Omega, podczas której odpowiadano na pytanie: ?Jak usprawnić Twoje maszyny dzięki TeSys U??.

Ten włoski producent maszyn stosuje TeSys U od trzech lat i wśród zalet tego urządzenia wymienia: łatwość aplikacji, kompaktowe wymiary i możliwości działania w głównych sieciach komunikacyjnych.

Ciekawostką była prezentacja rozwiązania zarządzania stacją kolei podziemnej. Na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w Turynie zbudowano tunel kolei podziemnej. Specyfikacja wymagała zastosowania sieci Profibus, stanowiącej aplikację dla urządzeń firmy Siemens. Włoski oddział Schneider Electric przygotował konfigurację sprzętową na bazie Quantum + STB + Tesys U + ATV + Telefast w sieci Profibus. Do monitoringu tunelu zastosowano sieć Ethernet.

Wkład w ochronę środowiska poprzez efektywniejsze wykorzystanie energii

Nie zabrakło oczywiście prezentacji oraz instalacji związanych z ochroną środowiska i oszczędnością energii. Firma Schneider Electric od wielu lat skupia swoją uwagę na ochronie środowiska. Przyjęty w 2006 roku program Energy Action ma na celu wyprzedzać przepisy wykonawcze dotyczące ochrony środowiska i przyczyniać się do istotnych oszczędności energii w przedsiębiorstwach. Opisuje on założenia, kluczowe zadania oraz postęp, jaki dokonał się w ponad 60 instalacjach. Prezentowane są również długoterminowe cele i potencjalne oszczędności wynikające z realizacji projektu.

?Świat zmienia się w oszałamiającym tempie. Chcąc dotrzymać mu kroku, musimy nieustannie rozwijać się. Przyszłość branży elektrotechnicznej będzie coraz bardziej związana z efektywnością energetyczną, rozwojem automatyki przemysłowej oraz systemów ?inteligentnego budynku?. Chcąc zapewnić najwyższą jakość produktów i bezpieczeństwo ich użytkowania, trzeba stale oferować innowacyjne rozwiązania, dedykowanedla konkretnych grup odbiorców?.

Tym właśnie cytatem Inwencja 2007 przywitała gości. My tym stwierdzeniem zamykamy relację z tego wydarzenia, jednocześnie życząc firmie Schneider Electric tak samo perfekcyjnej realizacji postawionych celów, jak perfekcyjnie zorganizowana była Inwencja 2007.

ce 


Innowacje 2007, czyli co nowego można było zobaczyć: 

  • nowy sterownik programowalny Modicon M340 PLC ? przeznaczony do współpracy z pakietem oprogramowania Unity Pro;
  • nową linię wyłączników silnikowych TeSys GV3 ? oparta na opatentowanej technologii EVERLINK;
  • nowy oraz innowacyjny TeSys-T ? system sterowania silnikami;
  • oprogramowanie UAG ? umożliwiające szybsze projektowanie systemów PLC i SCADA w jednym pakiecie oraz pełniejsze wykorzystanie wiedzy inżynierskiej.