Inwazja robotów

Łazik marsjański MAGMA, wyścigi antyterrorystycznych SCOUTÓW, taniec robotów przemysłowych, CyberRyba i samodzielnie myślący robot QFix ? to tylko niewielka część tego, co czekało na gości Nocy Robotów 21 maja 2010 r. w siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie.
Na wszystkich gości Nocy Robotów czekało blisko pięćdziesiąt różnych maszyn ? od całkiem małych, mieszczących się w dłoni robotów minisumo, aż do kilkunastometrowych przemysłowych olbrzymów. Każdy z nich został pokazany ?w akcji? ? zarówno podczas swoich standardowych zajęć (tj. rozbrajanie ładunku wybuchowego w przypadku robotów mobilnych bądź malowanie określonych wzorów w przypadku robota ? malarza), jak i w mniej typowych, jak taniec czy wyścigi.
Wiele robotów było prezentowanych publiczności po raz pierwszy. Na co dzień maszyny te są niedostępne ? ukryte w laboratoriach, fabrykach, na poligonach. Natomiast podczas Nocy Robotów można było je nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć i zasiąść za ich sterami. Odważni mogli m.in. wziąć udział w wyścigach robotów mobilnych SCOUT i walkach maszyn kroczących HEXOR, a także spróbować samodzielnie kontrolować przejazd łazika marsjańskiego MAGMA.
Noc Robotów odwiedziło kilka tysięcy osób, w tym bardzo wiele dzieci. O tym, że impreza nie była zwyczajna, świadczyła niewątpliwie kolejka chętnych, która nie kończyła się przez wiele godzin. Zwiedzający zgodnie stwierdzali, że warto było czekać ? dotknięcie przyszłości w postaci niezwykłych technologii i pomysłów zostawiało na długo niezatarte wrażenie. www.piap.pl