Intrall Rus zainwestuje w Szczecinie

  Firma Intrall Rus podpisała List Intencyjny z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Województwem Zachodniopomorskim. Firma zamierza uruchomić na terenie województwa zachodniopomorskiego ośrodek badawczo – naukowy i fabrykę samochodów.

  Intrall Rus – to rosyjska spółka akcyjna, która zamierza zbudować fabrykę samochodów w Stawropolu (Rosja) oraz Ośrodek Badawczo – Rozwojowy i montownię aut w Polsce. Intrall zamierza produkować samochody użytkowe, lekkie ciężarówki i samochody terenowe. Wartość całej inwestycji szacuje się na 270 mln euro. Budowa zakładów powinna rozpocząć się pod koniec 2011 roku, a pierwsze samochody mają zjechać z taśm w 2014 roku.

  Większość produkcji aut będzie się odbywać w Stawropolu na południu Rosji. Jednak polska część inwestycji będzie bardzo ważna dla projektu. W Polsce powstanie Ośrodek Badawczo – Rozwojowy, w którym będą opracowywane prototypy nowych samochodów oraz zakład produkcyjny, gdzie ma się odbywać montaż ograniczonej ilości modeli seryjnych – około 2,5 – 5 tys. aut rocznie.

  W pierwszym etapie w OBR w Polsce będzie zatrudnionych 50 inżynierów. Gdy ruszy produkcja aut, zatrudnienie może wzrosnąć do 500 – 600 osób. Intrall proponuje też długoterminową współpracę polskim dostawcom komponentów. Działając w Lublinie, Intrall Polska współpracował z 332 polskimidostawcami. Z tymi firmami Intrall chce ponownie nawiązać współpracę i zaprasza ich projektu do Rosji. Polskim kooperantom inwestor stwarza szansę na uzyskanie długoterminowych zamówień 30-krotnie przewyższających wcześniejsze zamówienia z okresu współpracy z Intrall Polska w Lublinie.

  Pierwszym modelem, produkowanym w ramach inwestycji Intrall będzie LUBO. Następnie do produkcji zostaną wprowadzone auta terenowe oraz samochody specjalne znanej czeskiej marki Praga, której właścicielem jest Intrall.

  Szczegółowy plan inwestycji w Polsce firma Intrall Rus ma przedstawić do końca marca br.