Innowacyjne zastosowania robotów
Zastosowanie robotów przemysłowych w ostatnich latach wykracza poza przemysł elektromaszynowy i wkracza do takich przemysłów, jak: górnictwo, lotnictwo, budownictwo, rolnictwo, transport, łączność, chemia czy leśnictwo. Szczególny rozwój robotów następuje w związku z eksploracją dna morza, a także badaniami prowadzonymi na innych planetach i w przestrzeni kosmicznej. Bardzo duży nacisk kładziony jest także na rozwój robotyki w medycynie, między innymi do precyzyjnego bombardowania komórek rakowych (np. ?cybernetyczny nóż? w Gliwickim Centrum Onkologii).
Branża robotów i manipulatorów bardzo prężnie się rozwija i stara dostosować do potrzeb klienta. Wyszukuje nisze rynkowe i stara się tam ulokować swoje produkty. Obecnie możemy spotkać roboty także w nauce, rolnictwie. Współczesna robotyka wychodzi z obszarów produkcyjnych i wchodzi do domów (i nie chodzi tutaj bynajmniej o ?roboty kuchenne?). Już małe dzieci mogą się uczyć programować małe układy manipulatorów oraz robotów (np. jednym z pionierów takiego zastosowania jest firma LEGO).
Ciekawym rozwiązaniem jest też Robocoaster stworzony przez firmę KUKA, który jest wykorzystywany w branży rozrywkowej. Robot, na ramieniu którego zamontowane jest podwójne siedzisko, wykonuje ruchy w dowolnym kierunku z dowolnie zaprogramowanymi przyspieszeniami i hamowaniami.
Jeśli zaś chodzi o polskie produkty znane na całym świecie, to z pewnością możemy do nich zaliczyć robota neutralizująco-wspomagającego EXPERT (marki PIAP). Jest to typowy robot antyterrorystyczny, który zastępuje człowieka w najniebezpieczniejszych pracach. Innym, ciekawym przykładem polskiego robota jest HEXOR II. To pierwszy robot kroczący, który został od podstaw wybudowany w Polsce. Mobilny robot dydaktyczny Hexor II stanowi połączenie sześcionożnej platformy kroczącej, napędzanej serwomechanizmami prądu stałego, z nowoczesnym sterownikiem mikroprocesorowym oraz zestawem czujników i układów akwizycji danych ze środowiska otaczającego robota.
Kolejnym przykładem zastosowania robotów w niekonwencjonalny sposób jest robot inspekcyjny kanałów wentylacyjnych VENTO.