Indyjska superautostrada energetyczna od ABB

  Koncern ABB został wybrany przez Power Grid Corporation of India Ltd. (PGCIL) do dostarczenia systemu transmisyjnego ultrawysokiego napięcia, wartego około 900 milionów dolarów. Za pośrednictwem połączenia energetycznego dostarczana będzie energia wodna z północno-wschodnich Indii do miasta Agra, pokonując dystans 1 728 kilometrów.

  ABB została wybrana do realizacji projektu przesyłu energii elektrycznej North-East Agra wspólnie z BHEL (Bharat Heavy Electricals Limited), wiodącym, państwowym, hinduskim przedsiębiorstwem energetycznym, które dostarczy pozostałą część projektu o łącznej wartości ponad 1,1 miliarda dolarów. Zamówienie zostanie zaksięgowane po wypełnieniu wszystkich wymagań finansowych.

  Połączenie energetyczne ultrawysokiego napięcia prądu stałego pracujące przy napięciu 800 kV będzie miało moc 8 000 MW, najwyższą kiedykolwiek osiągniętą. Pracując przy pełnej mocy, połączenie będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną dla 90 milionów mieszkańców licząc według średniego krajowego zużycia. Wykorzystanie ultrawysokiego napięcia minimalizuje straty wynikające z przesyłu oraz podnosi jego wydajność.

  „Połączenie North-East Agra ustanawia nowy standard przesyłu energii elektrycznej o ultrawysokim napięciu i potwierdza pozycję ABB jako globalnego lidera w technologii HVDC,” powiedział Peter Leupp, szef dywizji Systemy Energetyki w Grupie ABB. „Cieszymy się, że nadal możemy wspierać Indie w rozwoju infrastruktury energetycznej.”

  System będzie pierwszym na świecie połączeniem UHVDC wyposażonym w trzy stacje konwertorowe: dwie stacje “wysyłające” odpowiedzialne za przekształcanie prądu przemiennego w stały doprzesyłu pojedynczymi liniami energetycznymi przechodzącymi przez wąski Siliguri Corridor (Korytarz Siliguri*) i dostarczającymi prąd do trzeciej stacji „odbiorczej” w Agra, gdzie będzie ponownie konwertowany na prąd przemienny do dystrybucji do odbiorców końcowych.

  Rozwiązanie wyposażone w kilka terminali znacząco obniża koszty w porównaniu do alternatywnego przesyłu energii elektrycznej za pośrednictwem osobnych połączeń energetycznych z kilku elektrowni wodnych do Agra. Projekt będzie wykonany jako realizacja „pod klucz” obejmująca projektowanie, inżyniering systemu, dostawy, instalację i uruchomienie. Jest to drugie połączenie HVDC wyposażone w kilka terminali zbudowane przez ABB: pierwsze powstało w Ameryce Północnej w latach 1990-92.

  Przesył UHVDC stanowi rozwój technologii HVDC, której pionierem była ABB, wprowadzając ją na rynek ponad 50 lat temu. Stanowi ona największy skok w zakresie mocy i wydajności przesyłu energii elektrycznej osiągnięty w ciągu ostatnich dwóch dekad. ABB jest światowym liderem w obszarze technologii przesyłowych HVDC i ma na koncie wiele pionierskich osiągnięć oraz ponad 70 zrealizowanych na całym świecie projektów tego typu o łącznej mocy przesyłowej około 60 000 MW.