Ile zarabiają polscy inżynierowie?

    Według badania firmy rekrutacyjnej Antal International inżynierowie są jednymi z najbardziej pożądanych przez polskie firmy pracowników. Konkurencję pogłębiają coraz intensywniejsze działania niemieckich pracodawców mające na celu skłonienie polskich specjalistów i menedżerów do wyjazdu. Przekłada się to na rosnące zarobki w tej branży. Średnia pensja miesięczna brutto inżyniera wynosi 7000-8000 PLN brutto.
    „Wynagrodzenia inżynierów wzrosły w stosunku do ubiegłego roku.  Na stanowiskach specjalistycznych możemy mówić o wzroście w wysokości 10-15%, na menedżerskich nawet 20%.” – zauważa Artur Migoń, partner w Antal International i dyrektor dywizji zajmującej się rekrutacją wysoko wykwalifikowanej kadry zarządczej i specjalistycznej w obszarach związanych z produkcją, inżynierią, technologią i zarządzaniem jakością.

    W Łodzi Quality Manager zarabia 10 000-15 000 PLN brutto mięsiecznie. W Poznaniu na stanowisku Production Manager pracownik dostaje miesięczną pensję w wysokości 15 000 PLN brutto, a do tego służbowy samochód i opiekę medyczną. Pensja Health & Safety Managera wynosi 10 000 PLN brutto miesięcznie, a Continuous Improvement Managera od 12 000 do 15 000 PLN brutto miesięcznie w Poznaniu. Konsultanci nowootwartego biura AntalInternational we Wrocławiu prowadzą  coraz więcej procesów rekrutacyjnych z tego obszaru – przykładowo na tym rynku zarobki osoby na stanowisku Senior Lean Engineer osiągają 8000 PLN brutto miesięcznie. W mniejszych miejscowościach na tym samym stanowisku zwykle można zarobić więcej – od około 12 000 PLN brutto miesięcznie. „W mniejszych miejscowościach na tym samym stanowisku zwykle można zarobić więcej – często wyższą stawką pracodawca rekompensuje specjalistom przeprowadzkę i podjęcie zatrudnienia w niewielkiej miejscowości. Jednak możliwość pracy w dużym, dynamicznie rozwijącym się mieście, jakim jest na przykład Wrocław jest dużo bardziej atrakcyjna dla kandydatów” – wyjaśnia Artur Migoń, partner w Antal International i dyrektor dywizji zajmującej się rekrutacją wysokowykwalifikowanej kadry zarządczej i specjalistycznej w obszarach związanych z produkcją, inżynierią, technologią i zarządzaniem jakością. W projektach prowadzonych przez konsultantów Antal International najwyższe wynagrodzenia inżynierów na stanowiskach takich jak Supply Engineer, Quality Engineer czy Process Engineer z wąską specjalizacją sięgały 10 000 PLN brutto miesięcznie.

    W Niemczech New Project Implementation Engineer zarabia 3750 euro brutto miesięcznie, a Process Engineer w branży motoryzacyjnej 4200 EURO brutto miesięcznie. Niemieccy pracodawcy chętnie widzieliby w swoich szeregach specjalistów w Polski. Cieszą się oni opinią dobrych pracowników – wyśmienicie przygotowanych merytorycznie, zaangażowanych i znających realia korporacyjne. Przeszkodą zwykle jest jednak brak znajomości języka niemieckiego. Opinię tę potwierdza to, co obserwują konsultanci Antal International – większa część specjalistów i menedżerów z kilkuletnim doświadczeniem z tych obszarów nie będzie zainteresowana możliwością podjęcia pracy w Niemczech. W przypadku osób, które mają stabilną pozycję zawodową w Polsce, ustabilizowaną sytuację rodzinną oraz posiadają niszowe kompetencje, ryzyko podjęcia pracy w Niemczech byłoby po prostu za wysokie.