IBM otworzył we Wrocławiu Operacyjne Centrum Bezpieczeństwa

Analiza bezpieczeństwa w sieci oraz zapobieganie zagrożeniom to główne zadania Operacyjnego Centrum Bezpieczeństwa, które koncern IBM uruchomił we Wrocławiu. To dziesiąty tego typu ośrodek IBM na świecie i pierwszy w Polsce.

W pierwszym etapie funkcjonowania Operacyjnego Centrum Bezpieczeństwa będzie w nim pracowało 70 osób. "Zespół jest już częściowo utworzony. Jego praca będzie polegała na monitorowaniu systemów informatycznych naszych klientów w rożnych miejscach na świecie. Bezpieczeństwo operacji przez nich dokonywanych w dużym stopniu zależy od pracy tego Centrum" – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor generalna IBM na Polskę i kraje bałtyckie Anna Sieńko.

Otwarcie wrocławskiego Centrum zbiegło się z publikowanym co roku raportem IBM X-Force, który wskazuje najważniejsze zagrożenia dla bezpieczeństwa sieciowego. Jak podano w raporcie, należą do nich: naruszenia prywatności w sieciach społecznościowych, ataki wykorzystujące błędy w przeglądarkach internetowych oraz brak zasad łączenia się przez pracowników z firmową siecią za pomocą prywatnych urządzeń mobilnych.

We Wrocławiu pracownicy Centrum będą monitorowali oraz reagowali na zagrożenia bezpieczeństwa sieciowego klientów IBM, do których należą firmy z niemal wszystkich branż.

IBM działa na polskim rynku od 1991 r., we Wrocławiu jest obecny od 1993 r. Siedziba firmy jest także w Warszawie. IBM posiada w Polsce m.in. specjalistyczne centra, takie jak Centrum Usług IT we Wrocławiu, Laboratorium Oprogramowania i Centrum Usług Finansowo-Księgowych w Krakowie oraz Centrum Kompetencyjno-Wdrożeniowe w Gdańsku.

Wrocławskie Operacyjne Centrum Bezpieczeństwa jest pierwszym w Polsce tego typu ośrodkiem firmy i dziesiątym w świecie. IBM to jedna z największych na świecie firm informatycznych.