Hive ? zielone biuro firmy Schneider Electric

  International Customer Lounge (ICL) to centrum pokazowe w centrali firmy Schneider Electric, znane jako Hive (pol. Ul). Budynek Hive, znajdujący się w Rueil-Malmaison we Francji, niedaleko Paryża, to 35 000 m2, na których pracuje 1700 osób pod oświetleniem 4510 lamp. Dzięki zastosowaniu systemu EcoStruxure  obiekt zużywa 80 KW/m2 na rok, co stanowi cztery razy mniej niż w przypadku poprzedniej siedziby firmy. Pomimo tej redukcji celem firmy jest obniżenie z czasem zużycia energii aż do 50 KW/h/m2 na rok.
  Tak duże oszczędności energii udało się osiągnąć dzięki zainstalowaniu w budynku Hive Systemu Zarządzania Budynkiem (Building Management System, BMS), zajmującego się funkcjami zwiększającymi komfort użytkownika. Obejmują one monitorowanie funkcji budynku w odstępach godzinowych, dziennych, tygodniowych i kwartalnych; opracowanie harmonogramu pracy oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji, sterowanie roletami i żaluzjami oraz realizację wcześniej ustawianych konfiguracji. Architektura BMS została oparta na otwartych systemach kontrolujących wszystkie funkcje budynku, w tym oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, klimatyzacji, żaluzji, kontroli dostępu i alarmu w przypadku nieuprawnionego wejścia na teren, nadzoru wideo oraz zintegrowanej komunikacji z systemami zasilającymi i grzewczo – chłodzącymi firm zewnętrznych.
  Aby podkreślić znaczenie efektywności energetycznej oraz zachęcać pracowników do stosowania dobrych praktyk, system BMS uzupełniony został oprogramowaniem monitorującym zużycie energii o nazwie Hive Energy Display (HED). System HED, zainstalowany w centrum ICL, wyświetla dane dotyczące zużycia energii w budynku oraz wykorzystania energii przez poszczególne funkcje (oświetlenie, ogrzewanie, IT, itd.).
  Możemy sprawdzać również rozkład zużycia energii w poszczególnychsekcjach budynku, dzienną, miesięczną i roczną wydajność energetyczną, miesięczne trendy wykorzystania energii oraz dzienne, miesięczne i roczne oszczędności energetyczne. Wszystkie wskaźniki umożliwiają przeglądanie danych z wszystkich poziomów obiektu i przechodzenie do jego poszczególnych obszarów lub, głębiej, do poszczególnych stanowisk pracy.
  W budynku zainstalowano również system DALI – inteligentny system zarządzania oświetleniem, który umożliwia realizowanie wcześniej ustawianych scenariuszy oświetleniowych w zależności od obecności pracowników, ilości światła słonecznego, pory dnia i innych czynników. Czujniki światła zainstalowane w każdym obszarze roboczym oraz czujniki obecności na bieżąco dostarczają systemowi DALI danych, które są przez niego przetwarzane. Choć DALI to niezależny system, bezbłędnie współpracuje z systemami BMS i HED. Co pozwala każdemu pracownikowi monitorować jego zużycie energii.
  Ponadto, sieć informatyczna zainstalowana w budynku Hive o przepustowości 10 Gb to sieć w pełni nadmiarowa. Przełączniki sieci wyposażono w dwa 1-gigabitowe połączenia światłowodowe zapewniające zgodność z przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi. W całym budynku dostępny jest szybki Internet w postaci sieci bezprzewodowej, a w głównych obszarach obiektu również interfejsy PowerLine Carrier (PLC) zapewniające publiczny dostęp do Internetu. Sieć informatyczna została zintegrowana z systemem BMS, więc wszystkie dane techniczne są łatwo dostępne. Umożliwia to sprawdzanie danych i różnych ustawień z każdego podłączonego komputera poprzez łącze w systemie komunikacji biurowej.