Hanower stolicą światowego przemysłu

Największe na świecie targi przemysłowe rozpoczęły się w poniedziałek w Hanowerze w Niemczech. Na targach prezentuje się 6.150 wystawców z 61 krajów, w tym 39 z Polski.

Krajem partnerskim tegorocznych targów jest Korea Południowa, a przewodnim tematem – wydajność energetyczna w procesach przemysłowych. Po raz pierwszy cały blok targowy poświęcono technologiom energetyki wiatrowej.

Pomimo kryzysu gospodarczego liczba wystawców na Targach Hanowerskich pozostaje na stabilnym poziomie w porównaniu z poprzednimi latami.

– Być może Targi Hanowerskie są małym sygnałem tego, że powoli zbliżamy się do najgłębszego punktu kryzysu – oceniła w poniedziałek goszcząca w Hanowerze kanclerz Angela Merkel. Jak dodała, panująca na targach atmosfera wskazuje, iż przedsiębiorstwa chcą wyjść z recesji wzmocnione.

– Targi pokazują, że jest nadzieja na pokonanie kryzysu, który nie miał precedensu – dodał premier Korei Południowej Han Seung Su.

Otwierając targi w niedzielę wieczorem prezydent Niemiec Horst Koehler zaapelował o "ekologiczne przekształcenia w gospodarce światowej", które w czasie recesji pozwolą na oszczędne gospodarowanie surowcami oraz postęp w dziedzinie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

– Najlepszą drogą, by to osiągnąć jest konsekwentna realizacja zasad gospodarki rynkowej i wzgląd na sprawiedliwy podział dóbr – ocenił Koehler.

Polscy wystawcy reprezentują w Hanowerze głównie branżę metalową i obróbki metali.

Targi potrwają do piątku 24 kwietnia.