Grupa 3S rozbuduje data center za 12 mln zł

Kosztem ponad 12 mln zł grupa 3S rozbuduje katowickie centrum przetwarzania danych – tzw. data center. W ciągu roku obok istniejącego powstanie nowy, większy budynek. Docelowo powierzchnia centrum, wraz z centrum zapasowym w Bytomiu, wyniesie 4 tys. m kw.

Przedstawiciele inwestora wskazują, że ośrodek jest największym na Śląsku i jednym z największych w Polsce centrów przetwarzania danych. Przedsięwzięcie realizuje grupa 3S, który od ponad 10 lat buduje w regionie infrastrukturę światłowodową i świadczy m.in. usługi telekomunikacyjne oraz zarządza obiektami typu data center.

Pierwszy ośrodek, o powierzchni 800 m kw., otwarto w maju ubiegłego roku. Mieści on 220 szaf serwerowych i jest już wynajęty w ponad dwóch trzecich. Teraz rozpoczyna się drugi etap inwestycji, w ramach którego do jesieni przyszłego roku w pobliżu stanie nowy budynek o powierzchni tysiąca m kw. Pomieści on ok. 340 szaf serwerowych.

Inwestycję prowadzi spółka 3Services Faktory, należąca do grupy 3S. Budynek będzie miał m.in. niezależne linie energetyczne i światłowodowe, a także dostęp do węzłów czołowych operatorów telekomunikacyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym; zastosowano też zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Inwestor czyni starania, by obiekt był zasilany energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. "Znacząco wypłynęłoby to na obniżenie kosztów energii potrzebnej do funkcjonowania data center" – wyjaśnił prezes 3S Zbigniew Szkaradnik.

Dodał, że nowa inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie usług data center. "Po roku kończy się nam powierzchnia w pierwszym budynku, dostajemy zapytania także o powierzchnię w obiekcie, którego budowa właśnie ruszyła" – powiedział prezes.

Klientami centrum są głównie firmy z sektora bankowego, finansowego oraz informatycznego – branż, gdzie szczególnie istotne jest bezpieczeństwo danych. Ośrodek jest położony w pobliżu autostrad A4 i A1. Mieści się na katowickiej Mrówczej Górce – terenie, który katowicki magistrat przeznaczył pod budowę dla firm z obszaru nowych technologii.

Data Center to budynek lub jego część, składający się z pomieszczeń z komputerami -serwerowni oraz obszarów wspierających funkcjonalność centrum. Ośrodek przetwarzania danych to m.in. serwerownia oraz pomieszczenia techniczne: tzw. UPS-ownia (podtrzymująca zasilanie), miejsca dystrybucji energii i chłodu, a także zaplecze techniczne, telekomunikacyjne i operacyjne dla obsługi.

3S to grupa przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej, zlokalizowanych w woj. śląskim. Dysponuje własną siecią światłowodową o długości ponad 1,5 tys. km oraz największym na Śląsku centrum przetwarzania danych. Wcześniej działająca na rynku od 10 lat grupa używała nazwy 3S Śląskie Sieci Światłowodowe, obecnie 3S.