Grundfos kupuje południowoafrykańskiego producenta pomp

  Grupa Grundfos przejęła 1 listopada południowoafrykańskiego wytwórcę pomp wodnych, firmę Brisan Turbo. Firma ta zatrudnia 80 pracowników, a jej roczny obrót to ok. 8 mln USD.
  – Uwzględniając ogromne zapotrzebowanie na czystą wodę pitną i wodę do irygacji, widzimy duże możliwości na afrykańskim rynku zaopatrzenia w wodę. Poprzez przejęcie Brisan rozszerzymy naszą działalność na kontynencie afrykańskim. Jednocześnie poczynione przez nas inwestycje przyczynią się do rozwoju Afryki Południowej, utrzymania starych i stworzenia nowych miejsc pracy. Chcemy wspierać rozwój, który przyniesie korzyści lokalnym społecznościom – powiedział Soren O. Sorensen, wiceprezes grupy.
  Brisan jest dobrze znaną południowoafrykańską firmą, do której klienci mają duże zaufanie. Jej udział w rynku to około 35%. W okresie przejściowym firma będzie działała pod własną nazwą. W tym czasie zarządzać nią będzie były właściciel i założyciel, B. M. Stuart. Po tym czasie firma stanie się częścią południowoafrykańskiego oddziału grupy Grundfos. Brisan ma silną pozycję na rynku, dostarcza pompy dla rolnictwa i zarządza dobrze funkcjonującą siecią dystrybutorów w kilku afrykańskich krajach. To sprawia, że doskonale pasuje do strategii rozwoju grupy Grundfos w Afryce.
  Grundfos jest obecny w Afryce od ponad 25 lat. W 2005 roku grupa założyła swoją filię w Johannesburgu.
   
  Grupa Grundfos, zatrudniająca ponad 13 500 osób, projektuje, wytwarza i sprzedaje pompy. Jest obecna w 40 krajach. W 2004 roku jej całkowity obrót wyniósł około 1,8 mld USD.