GE Phasor XS – Ultradźwiękiem w sztabkę

GE Inspection Technologies zaprezentowało Phasor XS – ultradźwiękowy detektor wad. Urządzenie jest już wykorzystywane przez GoldMoney ? jednego  z największych międzynarodowych dostawców sztab złota. Za pośrednictwem aukcji prowadzonych w Internecie, GoldMoney kupuje złoto, ale też srebro i platynę, po czym w imieniu klientów przechowuje cenne metale w specjalnych skarbcach w Londynie, Zurychu i Hong Kongu.
GE Phasor XS jest używany do weryfikacji czystości przechowywanych sztabek złota, co bezpośrednio przekłada się na spokój, pewność i zaufanie klientów odnośnie zgromadzonych kruszców.
Jak wygląda przykładowy test czystości sztabki złota przy użyciu GE Phasor XS można zobaczyć na filmie pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=dZeGqAwPdec
?GE Phasor XS wykorzystuje fazowaną głowicę ultradźwiękową ? technologię stosowaną w diagnostyce medycznej i badaniach płodu?, wyjaśnił Alan Hunscott, kierownik ds. wsparcia technicznego GE Inspection Technologies. ?Jej działanie polega na sterowanym komputerowo wzbudzaniu każdego elementu składowego w głowicy w celu stworzenia skupionej, sterowalnej wiązki ultradźwięków. Dzięki temu pojedyncza fazowana głowica, zawierająca na przykład 64 elementy, może wykonać badanie wymagające dużej liczby konwencjonalnych głowic lub wielu pojedynczych skanowań.?
 
W praktyce oznacza to, że skanowanie jest szybsze i wzrasta prawdopodobieństwo wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Jedną z największych korzyści płynących z zastosowania takiej technologii jest uzyskiwany obraz. W przeciwieństwie do konwencjonalnych obrazów ultradźwiękowych, które są trudne w interpretacji, technologia zastosowana w GE Phasor XS oferuje znacznie bardziej czytelny i prosty do interpretacji nawet dla mało doświadczonych testerów.
GoldMoney rozpoczęło program badań przy pomocy GE Phasor XS został w lipcu 2010 roku, a jego zakończenie planowane jest w pierwszym kwartale 2011 roku. ?Nasi klienci potrzebują każdego możliwego dowodu, że ich sztabki złota zawierają wyłącznie złoto. Badanie niszczące nie wchodzi w grę, a ultradźwiękowa metoda badania okazała się efektywna, skuteczna i szybka,? powiedział Geoff Turk, prezes GoldMoney.