GE Innovation Showcase – przełom w systemach automatyki

  3 października, w hotelu Radisson Blu w Krakowie odbyła się konferencja GE Innovation Showcase, będąca częścią światowego tournée, promującego nowoczesne technologie. Największe zainteresowanie licznie zgromadzonych gości wzbudziła oficjalna premiera rodziny kontrolerów serii PACSystems RXi, które zrewolucjonizują rynek automatyki w zakresie systemów sterowania i wizualizacji zaawansowanych obiektów przemysłowych. Nowości są już dostępne w ofercie firmy ASTOR.

  To pierwsze spotkanie organizowane na tak szeroką skalę, podczas którego, oprócz prezentacji urządzeń, przedstawiona została wizja rozwoju GE Intelligent Platforms na najbliższe lata. Tematem przewodnim sympozjum były nowe technologie oraz ich bezpośrednie przełożenie na aspekty optymalizacji i podnoszenia efektywności produkcji.

  Tę część spotkania poprowadził gość specjalny konferencji – Bill Black – menedżer do spraw rozwoju produktów w GE Intelligent Platforms, który przybył do Krakowa prosto z Charlottesville, w stanie Virginia. Refleksję nad zmianą metod komunikacyjnych na przestrzeni lat uczynił punktem wyjścia do zaprezentowania nowej rodziny  urządzeń RXi. „Żyjemy w czasach szybkiego postępu cywilizacyjnego, w których nowe generacje urządzeń powstają niemal na naszych oczach. GE Intelligent Platforms, podążając za modelem zmian, wprowadza do oferty nowy kontroler PACSystems RXi, który przygotowany został z uwzględnieniem potrzeb młodej kadry inżynierskiej oraz przyzwyczajeń doświadczonych pracowników. Dzięki temu, nowe rozwiązanie posiada wszystkie najlepsze cechy tradycyjnych systemów sterowania, uzupełnione o funkcjonalności, które niedługo staną się standardem każdej aplikacji przemysłowej.  Wyposażenie RXi w nowoczesną technologię komunikacyjną bazującą na standardzie Profinet, czyni ze sterownika idealne rozwiązanie do pracy w rozproszonych instalacjach przemysłowych, w których wymagana jest integracja funkcji sterowania, wizualizacji, obsługi wejść-wyjść oraz systemów bezpieczeństwa.”  – przekonywał Bill Black.

  Ekspert poruszył również kwestie migracji i modernizacji starszych systemów sterowania w celu redukcji ryzyka i zwiększenia gwarancji dostępności.

  Tomasz Kochanowski, Z-ca Dyrektora ds. Marketingu i Sprzedaży w firmie ASTOR komentuje: „Dzięki nowej rodzinie produktów możemy z poziomu urządzenia typu smartfon, monitorować status pracy i diagnozować błędy kontrolera. O możliwościach RXi może się przekonać każdy – to nowatorskie urządzenie jest już dostępne w ofercie ASTORa,  m.in w postaci atrakcyjnych cenowo zestawów startowych.”

  Uczestnicy spotkania przekonali się, że nowoczesne technologie nie znają granic, gdy Steve Pavlosky – Dyrektor Generalny ds. Rozwoju Produktów w GE Intelligent Platforms, poprowadził swoją prezentację zdalnie, wprost z siedziby w Stanach Zjednoczonych. Gość zaprezentował nowatorski, bo działający w „chmurze”, bezpłatny dla użytkowników system do zarządzania i konfiguracji sterowników, który wejdzie na rynek już w pierwszej połowie 2013 roku.

  Konferencja GE Innovation Showcase była w całości tłumaczona na język polski.

  Ci, którzy nie mogli osobiście brać udziału w wydarzeniu, uczestniczyli w spotkaniu poprzez transmisję on-line. Partnerem transmisji był portal Control Engineering Polska.