Firma National Instruments (NI), dostawca opartych o platformy systemów, które umożliwiają inżynierom i naukowcom rozwiązywanie największych na świecie zadań inżynierskich, ogłosiła dzisiaj wprowadzenie pierwszej na świecie aplikacyjnej platformy programistycznej MIMO Application Framework. Współpracując ze sprzętem radiowym, pracującym pod kontrolą oprogramowania NI, ta referencyjna platforma projektowa dostarcza dobrze udokumentowaną, rekonfigurowalną, sparametryzowaną warstwę fizyczną, napisaną i dostarczaną wraz z kodem źródłowym w języku LabVIEW, co umożliwia pracownikom naukowym tworzenie prototypów systemów MIMO ? zarówno tradycyjnych, jak i typu Massive.
Platforma programistyczna do aplikacji komunikacyjnych LabVIEW Communications MIMO Application Framework umożliwia projektantom sieci bezprzewodowych opracowywanie algorytmów i oszacowywanie niestandardowych adresów IP, w celu rozwiązywania wielu praktycznych wyzwań związanych z rozlokowaniem w realnym świecie wielu użytkowników w systemach MIMO (Multiple Input, Multiple Output ? ?wielokrotne wejście, wielokrotne wyjście? ? rozwiązanie zwiększające przepustowość sieci bezprzewodowej, polegające na transmisji wieloantenowej, zarówno po stronie nadawczej, jak i odbiorczej). Platforma MIMO Application jest skalowalna w zakresie od 4 do 128 anten i gdy wykorzystuje się ją wraz z platformami sprzętowymi NI USRP RIO oraz NI PXI, umożliwia użytkownikom tworzenie systemów antenowych na małą i dużą skalę przy minimalnej integracji systemowej lub minimalnym wysiłku projektowym. Naukowcy mogą wykorzystywać ten system bez instalowania dodatkowych rozszerzeń (out of the box ? dosłownie ?po wyjęciu z pudełka?) do wykonywania eksperymentów w rozległych systemach MIMO (Massive MIMO) i płynnego integrowania swoich własnych niestandardowych algorytmów przetwarzania sygnałów, w czasie będącym ułamkiem tego, jaki jest potrzebny na realizację tych zadań przy innych podejściach, a zatem przyśpieszania całego procesu projektowania, ponieważ firmy z branży przemysłu produkującego urządzenia bezprzewodowe ścigają się, aby zdefiniować sieci piątej generacji (5G.)
Pracownicy naukowi z uniwersytetu w Bristolu, uczestniczący w programie firmy NI dla wiodących użytkowników technologii radiowej komunikacji bezprzewodowej (RF/Communications Lead User program), wykorzystali elastyczną platformę prototypową firmy NI do badań nad sieciami 5G. Wraz z pracownikami Uniwersytetu w Lund ogłosili niedawno, że osiągnęli 22-krotny wzrost wydajności w porównaniu z obecnymi sieciami 4G, co jest światowym rekordem.
?Platforma MIMO firmy NI odegrała zasadniczą rolę w umożliwieniu nam realizacji badań nad systemami Massive MIMO?, powiedział prof. Andrew Nix, szef Grupy CSN (Communication Systems & Networks Research Group ? grupy badawczej zajmującej się systemami i sieciami komunikacyjnymi) oraz dziekan wydziału inżynierii na Uniwersytecie w Bristolu. ?Platforma aplikacyjna MIMO firmy NI pozwoliła naszemu zespołowi na rozpoczęcie prac od zaawansowanego punktu startowego, zaś płynna współpraca oprogramowania i sprzętu pozwoliła szybko przejść od teorii do prototypowania w świecie rzeczywistym. W wyniku tego byliśmy w stanie udowodnić potencjał technologii Massive MIMO jako potencjalnego kandydata do obsługi sieci 5G, poprzez ustanowienie rekordów świata w wydajności widmowej?.
Więcej informacji na temat nowej platformy aplikacyjnej MIMO znajduje się na stronie www.ni.com/sdr/mim
Źródło: NI
Strona główna Aktualności Firma NI ogłasza wprowadzenie pierwszej na świecie platformy aplikacyjnej dla systemów Massive...