Droga do odpowiadającej nam pracy w zawodzie inżyniera prowadzi oczywiście przez wiedzę i umiejętności, ale przyda się także coś jeszcze.
Pracy dla fachowców na dzisiejszym rynku jest coraz więcej, ale trafienie na taką, która odpowiadałaby naszym aspiracjom i zainteresowaniom, wciąż może być wyzwaniem, szczególnie dla świeżo upieczonych absolwentów szkół technicznych. Spróbujmy więc sformułować kilka wskazówek, które pomogą znaleźć to, czego szukamy, a przy okazji zaprezentować się od najlepszej strony, podczas aplikowania na stanowisko inżyniera w którejś z przemysłowych branż.
1?? Rozmowa kwalifikacyjna: bądź zwięzły
Przygotuj sobie dwuminutową prezentację, w której podkreślisz wartość, jaką przyniósłbyś firmie. Pomyśl o tym wystąpieniu jak o streszczeniu swoich cech i ich podsumowaniu. Zadaj sobie następujące pytania:
? Na ile moje pasje zgodne są z kluczowymi wartościami firmy, w której chciałbym się zatrudnić?
? Czy moja ostatnia praca lub projekty, w jakich uczestniczyłem, potwierdzają, że jestem zainteresowany karierą w branży inżynierskiej?
Unikaj długich, przewlekłych wyjaśnień, podczas których rekruter byłby zmuszony Ci przerwać i Cię ponaglać. Zwięzłe podsumowanie Twojego doświadczenia i tego, czego się dotąd nauczyłeś, stanowi doskonałą i wystarczającą podstawę do dalszej części rozmowy kwalifikacyjnej.
2?? Wykazuj zainteresowanie
Kiedy coś uwielbiasz, nauka tego czegoś nie ogranicza się tylko do sali lekcyjnej. Nie ma osoby bardziej banalnej niż człowiek, który chce być inżynierem, ponieważ nie znalazł dla siebie żadnego ciekawego zawodu albo posłuchał kogoś, ktoś ocenił, że powinien on wykonywać właśnie takie, a nie inne zajęcie. Firmy chcą zatrudniać następną generację liderów, ludzi, którzy potrafią nie tylko rozwijać się, ale działać świadomie. Jeśli jesteś pasjonatem jakiejś dziedziny, miej zawsze pod ręką wyjaśnienie, co Cię w niej inspiruje.
Przemysł i wymagania wobec inżynierów zmieniają sie szybko, trzeba więc nieustannie poznawać nowości i uczestniczyć w rozmaitych debatach ? zarówno tych związanych bezpośrednio z Twoją branżą, jak i odnoszących się do ważnych naukowo, społecznie czy kulturowo tematów. Zaktualizowane i znowelizowane kodeksy efektywności energetycznej, Porozumienie Paryskie czy dyskusje nad wartością IPD ? Zintegrowanych Procesów Realizacji Projektu, to tylko kilka przykładów ważnych zagadnień, w których wypada się co nieco orientować. Świetnym sposobem na to, by być na bieżąco, jest też obserwowanie w różnych mediach społecznościowych firm, którymi się interesujesz, czy liderów przywództwa i ciekawych postaci.
3?? Poszukuj z głową
Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, możesz być zaznajomiony z kilkoma firmami z branży przemysłowej, z którymi miałeś już jakieś kontakty, ale najlepiej skoncentrować się na tym, aby dopasować przyszłego pracodawcę do własnych zainteresowań ? na podstawie wielkości firmy, jej lokalizacji czy specjalizacji rynkowej.
Pamiętam rozmowę z pewnym kandydatem, podczas której zrozumiałam, że ciekawi go projektowanie fasad budynków. Gdy jednak przedstawiłam mu listę firm wyspecjalizowanych w tworzeniu elewacji, okazało się, że nie wiedział w ogóle o ich istnieniu!
Dobrą metodą poszukiwania firm, które pasowałyby do naszych zainteresowań, jest oczywiście przeprowadzanie poszukiwań w Internecie. Najlepsze przedsiębiorstwa często zamieszczają na swoich stronach materiały informacyjne dla klientów (white papers), rozmaite komentarze czy interesujące filmy wideo.
4?? Bądź wytrwały
Poszukiwanie pracy nie jest zajęciem dla osób o słabym sercu. Odpowiedzi odmowne są po prostu częścią poszukiwań i nie mogą odstraszać od dążenia do celu. Poszukuj i aplikuj, często i regularnie.
Byłam kiedyś mentorką pewnej kobiety, która właśnie ukończyła szkołę i chciała znaleźć pracę. Wymagania dotyczące uzyskania przez nią wizy uczyniły poszukiwania naprawdę dużym wyzwaniem. Musiała cierpliwie znosić anulowanie sporej liczby ofert pracy, gdy tylko wychodził na jaw status jej pobytu. Dopiero po sześciu miesiącach regularnego aplikowania na dwa lub trzy stanowiska dziennie otrzymała wreszcie propozycję od firmy, która wyraziła nie tyko zainteresowanie jej CV, ale i chęć udzielenia pomocy w staraniach o wizę. Koledzy ze szkoły, którzy nie byli tak uparci, nie osiągnęli swoich celów.
I jeszcze jedno ? musisz uczestniczyć w targach pracy. Na konferencjach, seminariach i rozmaitych spotkaniach rozmawiaj z profesjonalistami z branży przemysłowej. Dołącz też do lokalnych oddziałów stowarzyszeń zawodowych, jakie uda Ci się znaleźć.
Postępowanie według tych wskazówek nie gwarantuje oczywiście sukcesu w staraniu się o konkretną pracę, ale długoterminowo patrząc, na pewno pomoże dobrze wypaść na rozmowach kwalifikacyjnych i wyróżnić się na tle innych kandydatów. Pamiętajmy, że pracodawcy poszukują takich osób, które są gotowe do działań i skore do zaangażowania się w swoją przyszłą karierę zawodową.
Rebecca Delaney, inżynier, lider zespołu mechanicznego w studio zrównoważonej inżynierii, pracowni Skidmore, Owings and Merrill LLP