?Fabryka Roku? ? dwie nagrody Fundacji HART

17 listopada 2004 r.

Fundacja ds. Komunikacji HART (The HART Communication Foundation ? HCF) ogłosiła podczas wystawy ISA Expo 2004, że dwie fabryki ? jedna w Europie, a druga w USA, zostały wyróżnione dorocznymi nagrodami fundacji ? ?Fabryka Roku?. Zakłady te to Clariant Antioxidants z Gersthofen w Niemczech oraz BP z Cooper River w USA. Nagroda jest przyznawana jako uznanie innowacyjnego zastosowania rozwiązań komunikacyjnych HART w aplikacjach procesowych pracujących w czasie rzeczywistym na całym świecie. Clariant Antioxidants stosuje HART w pracy codziennej łącznie z Profibusem oraz bezpiecznymi systemami zdalnych I/O do: pozyskiwania danych w czasie rzeczywistym, wykonywania konserwacji zapobiegawczej jak również wykrywania i usuwania usterek krytycznych urządzeń znajdujących się w niebezpiecznych miejscach.

BP z Cooper River stosuje rozwiązania komunikacyjne HART w pracy codziennej do wykonywania diagnostyki krytycznych zaworów sterujących, zredukowania kosztów konserwacji poprzez przewidywanie awarii, do wykonywania dostrajania i modernizacji w trybie online, jak również do eliminowania zbędnych urządzeń polowych i okablowania.

? Jeśli tylko zdobędzie się kontrolę nad tymi elementami, które mają bezpośredni wpływ na produkt, takimi jak zawory sterujące czy przekaźniki, można zaoszczędzić duże pieniądze ? mówi A.J. Lambert, specjalista ds. zapewnienia niezawodności elektrycznej i oprzyrządowania w BP. ? Nie znamy innego sposobu zapewnienia takich oszczędności i dostępności danych zakładu, jakie osiągamy poprzez zastosowanie diagnostycznych danych HART. Oszczędzamy setki tysięcy dolarów rocznie na kosztach konserwacji i produkcji.

Ludwig Wenninger, inżynier zakładu Clariant dodaje, że: ? Przy wykorzystaniu istniejącej w zakładzie technologii HART zwrot z inwestycji jest bardzo wysoki. Wcześniej interwencja bezpośrednio na urządzeniu zajmowała dużo czasu. Obecnie można uzyskać dostęp do parametrów z centralnej lokalizacji, znajdującej się w bezpiecznym miejscu; co zredukowało czas planowanych przestojów o przynajmniej 60?70%.

? W dzisiejszych warunkach ekonomicznych wyzwanie polega na znalezieniu lepszych sposobów wykorzystania tego, co jest ? mówi Helson. ? Przyznane przez nas nagrody doceniają innowatorów, którym udało się temu wyzwaniu sprostać.